logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: A.Kulesza/ Nasz Dziennik

Polonia solidaryzuje się z Marszem w obronie Trwam

Sobota, 29 września 2012 (11:37)

Polonia na całym świecie nie tylko z uwagą obserwuje działania rodaków w Ojczyźnie, którzy bojąc się o sytuację w kraju, wychodzą na ulicę, ale sama w geście solidarności w tym samym czasie wychodzi na ulicę.

Stowarzyszenie Obrońców Krzyża w Paryżu, Stowarzyszenie Nasza Polonia i Związek Polskich Więźniów Politycznych w Australii, a także Polacy mieszkający w Manchesterze solidaryzują się z Marszem w obronie wolnych mediów i Telewizji Trwam, który odbędzie się dzisiaj w Warszawie. Tego dnia Polonia organizuje pikiety m.in. przed Ambasadą RP w Paryżu, Konsulatem RP Sydney. Marsze solidarności odbędą się także w Kanadzie.

Także dzisiaj odbędzie się pikieta przed siedzibą BBC w Manchesterze w Wielkiej Brytanii. W programie tej manifestacji będzie koncert patriotyczny.

- Często zarzuca się nam mieszkającym za granicą, że skoro opuściliśmy Ojczyznę, to jej los jest nam obojętny. My, Polacy na emigracji, bardzo żywo  interesujemy się sprawami polskimi, a obserwując sytuację Polski z pewnej odległości, wydaje nam się, że możemy zobaczyć trochę więcej – mówi Zbigniew Mogielnicki, współorganizator marszu w Wielkiej Brytanii.

- Jesteśmy dumni, że media związane z osobą ojca dr. Tadeusza Rydzyka szerzą wartości cywilizacji życia, dlatego uważamy za swój obowiązek stanąć w obronie tego, co wyznajemy, iż jest słuszne – dodaje.

Jednocześnie z wielką manifestacją w Warszawie odbędzie się także marsz w Paryżu, który  rozpocznie się o godz. 16.00. Zgromadzeni przed kościołem Najświętszej Maryi Panny na Concorde przejdą w kierunku ambasady RP. Złożą także kwiaty na płycie Solidarności.

- Telewizja Trwam jest niezbędna Polakom żyjącym na obczyźnie. Ma dostęp do szerokiego grona ludzi na całym świecie. Poza uczciwymi informacjami, które nam przekazuje TV Trwam, mamy możliwość łączenia się  w modlitwach. Dlatego ta Telewizja jest nam niezbędna i będziemy o nią walczyć. Myślę, że jeżeli ta manifestacja nie przyniesie oczekiwanego skutku, to będziemy kontynuowali protest – powiedziała Maria Dźwigała, prezes Stowarzyszenia Obrońców Krzyża w Paryżu.  

Tego samego dnia odbędzie się protest pod konsulatem polskim w Chicago.

- Jest to protest organizowany w obronie TV Trwam, wolności słowa, mediów oraz praworządności i demokracji w Polsce. elem tego protestu jest Polska wolna, niepodległa, prawa, sprawiedliwa, demokratyczna, solidarna i dumna – powiedział o. Zbigniew Pieńkos, CSsR.

29 września odbędzie się także manifestacja przed Konsulatem RP w Sydney – zapowiedział Adam Gajkowski ze Stowarzyszenie „Nasza Polonia”.

– 29 września w godz. 14.00-15.30 czasu australijskiego przed Konsulatem RP w Sydney będzie miała miejsce pikieta solidarności z TV Trwam; poparcia dla TV Trwam i jej walki o dostęp do multipleksu. Ta pikieta porusza nie tylko problem wolnych mediów, ale i inne problemy, na przykład nepotyzm w spółkach Skarbu Państwa i antypolskie działania Ministerstwa Spraw Zagranicznych – powiedział Adam Gajkowski.

O przeprowadzenie dziś podobnych manifestacji w swoich miejscach zamieszkania przedstawiciele Stowarzyszenia apelują do Polonii na całym świecie.

MM

NaszDziennik.pl