logo
logo

Zdjęcie: E.Sądej/ Nasz Dziennik

Polonia podpisuje się pod listem naukowców

Czwartek, 8 listopada 2012 (09:42)

Aktualizacja: Piątek, 9 listopada 2012 (13:11)

Polonia na całym świecie z uwagą przygląda się sytuacji katolików w Polsce. Nie jest to jednak jedynie bierne, ale  aktywne, na ile to możliwe, włączanie się w sprawy Ojczyzny. Dlatego też tak licznie Polacy z całego świata podpisują się pod listem otwartym polskich naukowców do ks. abp. Józefa Michalika, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Już ponad 6,5 tys. osób, w tym Polacy z Niemiec, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Szwecji, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Węgier, Ukrainy, Angoli, Nigerii, Australii oraz wielu innych państw na całym świecie, którym nie jest obojętna sytuacja katolików w Ojczyźnie, wyraża sprzeciw wobec dyskryminacji mediów katolickich.

- Podpisałem się, gdyż nie podobał mi się list pana Lufta, który zarówno bardzo stronniczo oskarżał o. Tadeusza Rydzyka, jak i całe środowisko Radia Maryja o jakieś rzekome czynienie podziałów czy rozłamów w Kościele – podkreślił w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl ks. Kazimierz Wysocki z Ukrainy.

Także Polonia mieszkająca w Stanach, a którą w ostatnim czasie dotknął huragan Sandy, zwraca uwagę na sytuację w Ojczyźnie. Pani Beata Shue z Nowego Jorku złożyła swój podpis, gdyż jak mówi w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl, Radio Maryja jest bardzo ważne dla wielu ludzi.

- Radio Maryja spełnia wiele funkcji. Daje mi i wielu ludziom w Polsce i zagranicą, Polonii na całym świecie, możliwość słuchania dobrej jakości języka polskiego i pogłębiania wiary poprzez bardzo dobrej jakości audycje. A skutki tego są pozytywne dla Boga i bliźniego, poprzez głęboką wiarę ludzie trwają w małżeństwach mimo problemów, nie dokonują aborcji, pomagają słabszym i starszym swoimi zasobami – wyjaśniła pani Beata.

Wiele osób, które jak same piszą, wciąż uczą się miłości i często jeszcze błądzą, jest szczerze oburzonych i zasmuconych listem, jaki wystosował prof. Stanisław Luft do ks. abp. Józefa Michalika, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Stwierdził w nim, że "zamiast Kościoła miłości i tolerancji proponuje się nam Kościół walki, a nawet wojny" oraz przestrzegł "przed niebezpieczeństwem wiązania Kościoła z partiami politycznymi, co robi o. Tadeusz Rydzyk i jego media".

- Uważam, że Radio Maryja jest bardzo ważne dla wielu ludzi. Sama słucham Radia od niedawna, ale za to gorliwie i jako młoda matka dwojga dzieci słyszałam wiele wartościowych audycji o wychowywaniu dzieci, o małżeństwie, o pewnym trwaniu w wierze. Nie wyobrażam sobie życia bez Radia Maryja. Jestem bardzo wdzięczna za to Radio i mam głęboki szacunek dla o. Tadeusza Rydzka za to, że je stworzył i wytrwał mimo tych kolosalnych zagrywek szatana – dodała pani Beata Shue.

Jak zauważa ks. Kazimierz Wysocki z Ukrainy, skoro profesor Luft podkreśla swoje zasługi jako katolik i za takiego się uważa, to postawa katolika zobowiązuje do postępowania zgodnego z wartościami chrześcijańskimi.

- Jeśli prof. Luft uważa siebie za takiego dobrego katolika, to dlaczego nie zachował drogi ewangelicznego upomnienia, najpierw w cztery oczy, później ze świadkiem, a na końcu donieś Kościołowi – zauważył ks. Wysocki.

Podpisy pod listem można składać tutaj.

Marta Milczarska

NaszDziennik.pl