logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Język polski w irlandzkich szkołach?

Piątek, 20 stycznia 2017 (11:37)

Władze Irlandii życzliwie odniosły się do kwestii wprowadzenia języka polskiego do publicznych szkół irlandzkich – poinformował sekretarz stanu w MSZ Jan Dziedziczak podczas czwartkowego spotkania z irlandzką Polonią w Dublinie.

Rozmowy w tej sprawie będą kontynuowane podczas planowanej na 9 lutego wizyty premiera Irlandii Endy Kenny'ego w Polsce.

Dziedziczak przebywał w Irlandii z jednodniową wizytą. Spotkał się z przedstawicielami środowisk polonijnych, polskiego duszpasterstwa w Dublinie oraz z irlandzkim ministrem stanu ds. diaspory i rozwoju międzynarodowego Joe McHugh.

W czwartek wieczorem w rezydencji ambasadora RP odbyło się spotkanie Dziedziczaka z przedstawicielami irlandzkiej Polonii. W swoim wystąpieniu wiceminister podkreślał, że „Irlandia to kraj, który symbolizuje sukces Polonii”.

– Zależy nam na tym, aby Polacy się rozwijali, kultywowali polskość, ale też mieli wpływ na życie w Irlandii. Aby z ich zdaniem gospodarze się liczyli – powiedział.

– Marzymy o tym, aby Polonia była naszym ambasadorem tutaj, za granicą. Aby każdy z tych 150 tysięcy ludzi reprezentował godnie Polskę, by bronił polskiej historii i prawdy o niej. A także, by byli lobbystami polskich interesów, aby walczyli o korzystne rozwiązania dla siebie tutaj i dla Polski – podkreślił.

– Chcemy zainwestować w to, by Polacy w Irlandii byli silni, pewni siebie i pamiętali o swoich korzeniach. Trzeba kłaść nacisk na edukację dzieci i młodzieży. Przekazywanie języka polskiego następnemu pokoleniu jest dla nas najważniejsze – oświadczył Dziedziczak.

Na działania promujące polską kulturę, dziedzictwo i język MSZ przeznaczyło w tym roku 30 proc. więcej środków.

Wiceminister nawiązał także do podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę 12 stycznia ustawy dotyczącej uprawnień dla uczniów polskich szkół za granicą — zarówno państwowych, jak i społecznych — do ulgowych przejazdów w Polsce.

– Ta pierwsza polonijna inicjatywa prezydenta ma wymiar symboliczny. W ten sposób dajemy rodzicom dodatkową motywację do posyłania dzieci do szkół polonijnych – powiedział Dziedziczak.

Polacy w Irlandii stanowią największą mniejszość narodową; mieszka ich tam ok. 150 tys., a język polski jest tam najczęściej używanym językiem obcym.

RS, PAP

NaszDziennik.pl