logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Karczewski spotkał się z Polonią w Rzymie

Sobota, 18 marca 2017 (10:40)

Uczestniczący w stolicy Włoch w uroczystościach z okazji 60-lecia Traktatów Rzymskich marszałek Senatu Stanisław Karczewski spotkał się wczoraj z włoską Polonią w Wiecznym Mieście.

– Polacy mieszkający za granicą są nam bardzo drodzy – powiedział podczas spotkania w ambasadzie RP w Rzymie.

Zwracając się do przedstawicieli włoskiej Polonii, marszałek Karczewski mówił o 20 milionach Polaków mieszkających na całym świecie i podkreślał, że przedstawiciele polskich władz spotykają się z Polonią i do niej jeżdżą.

– Czasami spotykamy się z osobami, które nie mówią już ani nie rozumieją ani słowa po polsku – zauważył. Marszałek Senatu zwrócił uwagę na to, że włoską Polonię można uznać za najstarszą na świecie.

Odnosząc się do trwających w stolicy Włoch uroczystości z okazji 60-lecia Traktatów Rzymskich i dyskusji na temat reformy i przyszłości Unii Europejskiej, Karczewski wyjaśnił: „Mówimy, że nie chcemy tracić naszej suwerenności”. Jak zauważył: „Spóźniliśmy się do tej Europy z powodu układu w Jałcie, nie zabraliśmy się wtedy do tego pociągu”.

Marszałek Senatu mówił też, nawiązując do trwającej debaty na temat Unii Europejskiej dwóch prędkości, że UE powinna „wspólnie pracować”. Przywołał dyskusję w Rzymie, w trakcie której UE była porównywana albo do samolotu, albo do okrętu.

– My nie chcemy schodzić z tego okrętu do szalupy – oświadczył.

Karczewski zapewnił, że władze analizują, jakie są potrzeby Polonii.

– Dla nas najważniejsza jest młodzież i dzieci – zadeklarował – m.in. dlatego, żeby młode pokolenia „mogły śpiewać cztery zwrotki hymnu polskiego”.

RS, PAP

Aktualizacja 18 marca 2017 (10:41)

NaszDziennik.pl