Sejm kilka dni temu niemal jednomyślnie uchwalił nowelizację ustawy z 2008 roku. Dokument potwierdzający przynależność do Narodu Polskiego obecnie jest dostępny tylko dla obywateli państw byłego Związku Sowieckiego.
– Otrzymywaliśmy sygnały, że Polonia nie tylko z tych krajów, gdzie obecnie Karta Polaka funkcjonuje, jest nią zainteresowana. Stąd decyzja o otwarciu takiej możliwości dla innych krajów. Czynimy wszystkie wysiłki na rzecz tego, aby polskość także poza granicami była zaznaczona i uhonorowana. Nikogo nie namawiamy do przyjmowania Karty Polaka. Ale jeśli ktoś czuje wewnętrzną więź z Polską, posługuje się językiem polskim, ma przodków posiadających polskie obywatelstwo, to może się o taki dokument ubiegać – tłumaczy „Naszemu Dziennikowi” wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.
Potwierdzenie polskości
Karta jest przeznaczona z zasady dla osób bez polskiego obywatelstwa, a więc będzie atrakcyjna głównie dla emigracji w dalszym pokoleniu. W państwach byłego Związku Sowieckiego z zasady nie uznaje się podwójnej przynależności państwowej, więc mieszkający w nich Polacy nie mogą ubiegać się o przyznanie lub przywrócenie polskiego obywatelstwa jak nasi rodacy z państw zachodnich. Jednak mimo wszystko wielu z nich jest zainteresowanych Kartą, choćby dlatego, że procedura jej przyznania jest łatwiejsza, a potwierdzenie polskości w takiej formie uznają za wystarczające. Są głosy zainteresowania Kartą m.in. z Ameryki Łacińskiej, Afryki, a nawet Europy.
Drogi Czytelniku,
cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.
Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym