logo
logo

Spotkanie w Wellington Zdjęcie: Twitter ks. bp Wiesław Lechowicz/ Inne

Spotkanie po latach

Środa, 6 listopada 2019 (09:35)

Aktualizacja: Środa, 6 listopada 2019 (11:31)

W dniach 2 i 3 listopada odbyły się polonijne uroczystości w Wellington, stolicy Nowej Zelandii. Uczestniczył w nich ks. bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

W dniach 2 i 3 listopada odbyły się – z udziałem miejscowej Polonii – uroczystości w Wellington, stolicy Nowej Zelandii, w których uczestniczył ks. bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
 
W sobotę, 2 listopada, miało miejsce okolicznościowe spotkanie dzieci z Pahiatua, których żyje jeszcze ok. 50, połączone z jubileuszową akademią. W niedzielę, 3 listopada, w kościele pw. St. Mary of the Angels została odprawiona Msza św. za zmarłych i żyjących Polaków przybyłych przed 75 laty do Nowej Zelandii.
 
Mszę św. koncelebrowali między innymi ks. bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, i ks. Tadeusz Przybylak, prowincjał Księży Chrystusowców.

Ksiądz biskup Wiesław Lechowicz przekazał zebranym pozdrowienia od Kościoła w Polsce i podziękował za godną najwyższego uznania troskę o zachowanie tożsamości polskiej i katolickiej. Podkreślił też wielki wkład dzieci z Pahiatua w dobrą opinię o Polsce w miejscowym społeczeństwie. Po Mszy św. ks. bp Lechowicz poświęcił tablicę pamiątkową umieszczoną na skwerze Dzieci z Pahiatua w Wellington podczas pobytu prezydenta RP Andrzeja Dudy w roku ubiegłym. W uroczystościach brał także udział ambasador RP w Nowej Zelandii Zbigniew Gniatkowski oraz ks. Tadeusz Światkowski TCHR, miejscowy duszpasterz Polonii.

Po oficjalnych uroczystościach miało miejsce spotkanie przy kawie „z dziećmi” i ich rodzinami. W rozmowach nawiązywano do przeżyć sprzed 75 laty i do związków z Ojczyzną.

Przyjmuje się, że obecnie w Nowej Zelandii mieszka obecnie kilka tysięcy osób mających polskie pochodzenie. Oficjalne dane mówią, że 2 tysiące osób na terenie Nowej Zelandii posługuje się językiem polskim. W dwóch miastach: w Auckland (tutaj pracuje ks. Wiesław Pawłowski TChr) i Wellington (stolica kraju) ma miejsce duszpasterstwo polskojęzyczne. Kilka razy w roku do Christchurch (południowa Nowa Zelandia) przyjeżdża z posługą duszpasterską ks. Tadeusz Świątkowski.

 

AB, KAI

NaszDziennik.pl