logo
logo

Zdjęcie: Clodagh Kilcoyne/ Reuters

Polska droga na Euro 2020

Niedziela, 2 grudnia 2018 (21:56)

Austria, Izrael, Słowenia, Macedonia i Łotwa będą rywalami polskich piłkarzy w grupie G eliminacji mistrzostw Europy 2020. Nasi, na wynik dzisiejszego losowania w Dublinie, narzekać nie mogli, ale najważniejsze dopiero przed nimi – udowodnienie swej wyższości na boisku.

Jeśli już można było mieć przed niedzielną ceremonią obaw, to dotyczyły one jedynie reprezentacji Niemiec. Ona to bowiem, po koszmarnym w swym wykonaniu roku, wylądowała bowiem w drugim koszyku i właśnie z niego była losowana. Nasi znajdowali się w pierwszym, najmocniejszym, dzięki czemu mogli liczyć, że uda im się uniknąć groźnych i mocnych przeciwników. Trener Jerzy Brzęczek nie ukrywał, że wolałby nie spotkać się jeszcze z Danią i Szwecją, i faktycznie – ci najgroźniejsi na drodze Biało-Czerwonych nie stanęli. Nie stanął też nikt, kogo mogliby się obawiać. Los okazał się bowiem łaskawy i wskazał na tych, z którymi nasi nie tylko mogą, ale powinni sobie bez większych nawet problemów poradzić. Oczywiście, to sport, to piłka nożna, w której powoli zanikają wielkie różnice między tymi „mocnymi” a „słabymi”, w której każdego trzeba szanować i doceniać, z każdym walczyć na całego – ale bądźmy szczerzy… Gdyby przed dzisiejszą ceremonią poprosić Brzęczka, piłkarzy, działaczy, kibiców o wyznaczenia potencjalnej „grupy marzeń” – z wielką dozą prawdopodobieństwa wskazaliby na grupę, do której Polsce było dane trafić.

Brzęczek starał się oczywiście nie wybiegać za bardzo w przyszłość i nie dzielić skóry na niedźwiedziu. Wyniki losowania, przynajmniej oficjalnie, przyjął spokojnie. Nie narzekał, bo byłoby to nielogiczne, ale też nie wykazywał jakiejś nadzwyczajnej radości, przestrzegając przed hurraoptymizmem. – Trafiliśmy do wyrównanej grupy, w której każdy będzie miał szanse na zwycięstwo. Nie ma w niej jednego, zdecydowanego faworyta. Musimy być przygotowani na twardą walkę o awans. Szykujemy się na prawdziwą bitwę. Naszym celem i marzeniem jest awans na mistrzostwa Europy – powiedział selekcjoner.

Dla Brzęczka wyniki dzisiejszego losowania miały też osobiste, jak sam ujął, wręcz „sentymentalne” znaczenie. Przez wiele lat grał bowiem w lidze austriackiej, będąc jedną z jej wiodących postaci. Przez dwa sezony występował również w Izraelu. – Patrząc teoretycznie, Austria powinna być naszym najgroźniejszym rywalem, ale nie tylko ona. Izrael bywa nieobliczalny, szczególnie u siebie. Także Słowenia i Macedonia przed własną publicznością są niebezpieczne. Również do spotkań z Łotwą będziemy musieli podejść z maksymalnym zaangażowaniem. Naprawdę uważam, że czeka nas ciężka walka, w której każdy wynik będzie możliwy – dodał trener Biało-Czerwonych.

W wyniku dzisiejszego losowania reprezentacje 55 członków UEFA utworzyły łącznie 10 grup – pięć po pięć drużyn i pięć po sześć zespołów. Jako że najbliższe mistrzostwa będą turniejem szczególnym, bo odbędzie się on w 12 krajach Starego Kontynentu, nie dało się wyłonić jednego-dwóch gospodarzy zwolnionych z eliminacji – a co za tym idzie, wystąpią w nich wszyscy. Faza grupowa kwalifikacji rozpocznie się w marcu i potrwa do listopada 2019 roku. Po dwa najlepsze zespoły z każdej grupy awansują bezpośrednio do turnieju finałowego, a pozostałych czterech uczestników wyłonią baraże, zaplanowane na marzec 2020 roku.

Podział na grupy eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy 2020:

Grupa A: Anglia, Czechy, Bułgaria, Czarnogóra, Kosowo

Grupa B: Portugalia, Ukraina, Serbia, Litwa, Luksemburg

Grupa C: Holandia, Niemcy, Irlandia Północna, Estonia, Białoruś

Grupa D: Szwajcaria, Dania, Irlandia, Gruzja, Gibraltar

Grupa E: Chorwacja, Walia, Słowacja, Węgry, Azerbejdżan

Grupa F: Hiszpania, Szwecja, Norwegia, Rumunia, Wyspy Owcze, Malta

Grupa G: Polska, Austria, Izrael, Słowenia, Macedonia, Łotwa

Grupa H: Francja, Islandia, Turcja, Albania, Mołdawia, Andora

Grupa I: Belgia, Rosja, Szkocja, Cypr, Kazachstan, San Marino

Grupa J: Włochy, Bośnia i Hercegowina, Finlandia, Grecja, Armenia, Liechtenstein

 

 

 

 

Piotr Skrobisz

NaszDziennik.pl