Derby dla Wisły

Niedziela, 17 marca 2019 (22:41)

Piłkarze Wisły Kraków pokonali Cracovię 3:2 w najciekawszym meczu 26. kolejki piłkarskiej ekstraklasy. Kolejki pełnej niespodzianek i wpadek faworytów – Lecha Poznań i Jagiellonii Białystok.

W piątek i sobotę na boiskach ekstraklasy rządzili goście. Z pięciu rozegranych w te dni meczów, aż cztery padły bowiem ich łupem. I nie zabrakło przy tym zwycięstw spektakularnych, bo za takie trzeba było uznać wygrane Górnika Zabrze w Poznaniu z Lechem oraz Korony Kielce w Białymstoku z Jagiellonią. Wyłamała się tylko Legia, która pokonała Śląsk. Dość szczęśliwie, w dramatycznych okolicznościach, przy sporych kontrowersjach w końcówce.

Wydarzeniem niedzieli, a także całej kolejki, były derby Krakowa. Derby jak się patrzy. Od pierwszej do ostatniej minuty z wielkimi emocjami i zwrotami akcji. Wisła doskonale rozpoczęła, w pierwszej połowie panująca nad boiskowymi wydarzeniami. Szybko też zdobyła dwie bramki, z których ta autorstwa Krzysztofa Drzazgi mogła być okrasą każdego spotkania. Gdy w drugiej połowie na 3:0 podwyższył Jakub Błaszczykowski wydawało się, że jest po wszystkim. Ale goście się nie poddali. Wykorzystując problemy „Białej Gwiazdy” (z powodu kontuzji z boiska musiał zejść Drzazga, wcześniej bramkarz Michał Buchalik) zaatakowali i w końcówce omal nie doprowadzili do wyrównania – choć pierwszego gola zdobyli dopiero w 86. minucie! Ostatecznie skończyło się na 3:2. Dodajmy jeszcze, że derby Krakowa obejrzało 28 235 widzów.

Aspiracje potwierdził dziś także Piast. Co prawda w meczu z Miedzią sam sobie pokomplikował sprawę, bo pewnie prowadził 2:0, a gdy stracił bramkę, mógł stracić kolejną – ale wygrał i to się dla niego liczyło. Gliwiczanie zanotowali w ten sposób 11. z rzędu ligowy mecz bez porażki na własnym stadionie.

Wyniki 26. kolejki:

Wisła Płock – Pogoń Szczecin 0:2 (0:1). Adam Buksa (39. – głową, 48.);

Lech Poznań – Górnik Zabrze 0:3 (0:1). Igor Angulo (41., 86.), Boris Sekulic (67. – głową);

Zagłębie Sosnowiec – Lechia Gdańsk 0:1 (0:1). Daniel Łukasik (8. – wolny);

Jagiellonia Białystok – Korona Kielce 1:3 (0:2). Jesus Imaz (78.) – Wato Arweładze (37.), Matej Pucko (42.), Felicio Brown Forbes (90. +5);

Legia Warszawa – Śląsk Wrocław 1:0 (0:0). Carlitos (53. – karny);

Piast Gliwice – Miedź Legnica 2:1 (1:0). Jorge Felix (40.), Piotr Parzyszek (62.) – Petteri Forsell (71.);

KGHM Zagłębie Lubin – Arka Gdynia 0:0;

Wisła Kraków – Cracovia Kraków 3:2 (2:0). Krzysztof Drzazga (14.), Marko Kolar (19.), Jakub Błaszczykowski (59.) – Airam Cabrera (86.), Filip Piszczek (90. +3 – głową).

Na pierwszym miejscu w ekstraklasie jest Lechia Gdańsk z 53 pkt. Na drugim aktualny mistrz Polski Legia Warszawa z 51 pkt.

Aktualizacja 23 maja 2019 (20:46)