logo
logo

Zdjęcie: piast-gliwice.eu/ -

Ciężka przeprawa Piasta

Środa, 19 czerwca 2019 (11:06)

Białoruski BATE Borysów będzie rywalem piłkarzy Piasta Gliwice w pierwszej rundzie eliminacji Ligi Mistrzów. Podopieczni Waldemara Fornalika gorzej trafić nie mogli.

Gliwiczanie do dzisiejszego losowania przystępowali jako drużyna nierozstawiona. Mogli trafić na mistrzów Finlandii, Irlandii, Walii, Słowenii, Norwegii oraz Białorusi. Z tego grona zdecydowanie najbardziej imponująco przedstawiały się dokonania BATE i niestety wojownicy Fornalika właśnie BATE wylosowali. O sile najlepszej białoruskiej drużyny niech świadczy fakt, że w ostatnich latach aż pięciokrotnie docierali do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Cztery razy grali w grupie Ligi Europejskiej.

To dokonania, jakich może im pozazdrościć każda polska drużyna, oczywiście również Piast, który w niedawno zakończonym sezonie pierwszy raz w historii wywalczył mistrzostwo kraju. A co za tym oczywiście idzie, pierwszy raz przystąpi do rywalizacji o Champions League. Drużyna z Borysowa natomiast od lat nie ma sobie równych na białoruskim podwórku. Trzynaście (!) razy z rzędu zdobywała tytuł mistrzowski, a po 11 kolejkach obecnego sezonu (na Białorusi gra się systemem wiosna-jesień) plasuje się na drugim miejscu w tabeli, tracąc dwa punkty do Dynama Brest.

BATE, co oczywiste, będzie zdecydowanym faworytem rywalizacji z Piastem. Z drugiej jednak strony przed minionym sezonem nikt, nawet w najbardziej śmiałych scenariuszach, nie spodziewał się, że gliwiczanie mogę sięgnąć po mistrzostwo Polski. A jednak po nie sięgnęli i to zasłużenie, będąc najlepszą drużyną w lidze. Niespodzianki zatem nie są im obce i oby potwierdzili to w starciu z białoruskim potentatem. Pierwsze spotkanie odbędzie się 9/10 lipca na stadionie w Borysowie, rewanż tydzień później przy Okrzei w Gliwicach.

Dziś swych rywali w pierwszej rundzie eliminacji, ale Ligi Europejskiej, poznali też piłkarze Legii i Cracovii. Warszawianie zmierzą się z Sant Julią z Andory lub Europa FC z Gibraltaru, a krakowianie ze słowackim FC Dunajska Streda. Te pojedynki zaplanowano na 11 i 18 lipca, Legia pierwszy mecz rozegra na wyjeździe, zaś Cracovia u siebie.

Aby wywalczyć awans do fazy grupowej, czy to Ligi Mistrzów, czy Europejskiej, Piast, Legia i Cracovia będą musiały przebrnąć przez cztery rundy. Od drugiej do rywalizacji o LE włączy się zdobywca Pucharu Polski Lechia Gdańsk.

 

 

 

Piotr Skrobisz

NaszDziennik.pl