logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Prezydent wsparł Narodową Drużynę E-sportu

Wtorek, 23 kwietnia 2019 (21:35)

Obecnie ośmiu, a docelowo dziesięciu zawodników, a raczej komputerowych graczy rywalizujących w popularną grę FIFA utworzyło Narodową Drużynę E-sportu, nad którą patronat objął prezydent Andrzej Duda.

Na początek – czy e-sport jest w ogóle sportem, skoro tyle mówi się, i to głośno, o szkodliwości gier komputerowych, o zagrożeniach z nich wynikających, tak dla zdrowia, jak i dla psychiki młodych ludzi? Zdaniem prezydenta – tak, jak najbardziej. – Jeżeli możemy mówić, że szachy czy brydż sportowy są sportem, to e-sport, który niezwykle rozwija zdolności manualne i refleks gracza, bez wątpienia także można zaliczyć do dziedzin sportowych. Tym bardziej że śmiało mogę powiedzieć, że akurat FIFA – gdzie w piłkę nożną gra się czy to w sieci, czy po prostu na konsoli – jest sportem absolutnie niekontrowersyjnym – powiedział dziś Andrzej Duda, prezentując Narodową Drużynę E-sportu. Jedną z pierwszych w Europie, jedną z nielicznych na świecie.

– Dlaczego taka propozycja? Przede wszystkim dlatego, że narodowej drużyny do tej pory nie było, a na świecie są rozgrywane różnego rodzaju zawody, gdzie spotykają się przedstawiciele różnych krajów i między sobą rywalizują w tej grze. I tu zrodziło się pytanie: dlaczego Polska takiego swojego przedstawicielstwa miałaby nie mieć? Mnie cieszy, że znaleźliśmy się dzięki temu w światowej awangardzie, bo takich narodowych zespołów w tej chwili jest dosłownie kilka. Cieszy mnie też, że od razu zaczynamy być w tej top światowej stawce. Dlaczego możemy? Dlatego że mamy zawodników, którzy dzisiaj znajdują się w światowej czołówce graczy. A czy jest to przydatne? Bardzo! To wiele przydatnych umiejętności, które później można w zupełnie dorosłym, poważnym życiu wykorzystywać do różnych celów. Zwłaszcza że panowie doskonalą się także pod względem osobistym. Część skończyła studia, część się uczy, studiuje – cały czas się rozwija. Więc jest to jakby połączenie dwóch niezwykle ważnych elementów: rozwoju osobistego z rozwojem technicznym, w jakimś sensie również sportowym – podkreślił prezydent.

Narodową Drużynę E-sportu utworzyli Miłosz Bogdanowski, Bartosz Jakubowski, Damian Augustyniak, Gracjan Gołębiewski, Jakub Mikołajewski, Kamil Soszyński, Marcin Sczes oraz Nikodem Pawlak. Najbardziej utytułowany z nich, Bogdanowski, jest czterokrotnym mistrzem Polski w grę FIFA, został też kapitanem zespołu. Wraz z Mikołajewskim odpowiada również za kompletowanie ekipy, która na razie liczy ośmiu członków. Dwóch kolejnych wyłonią otwarte, krajowe eliminacje.

Bogdanowski na co dzień reprezentuje Legię Warszawa. Co bowiem ciekawe, od marca funkcjonuje Ekstraklasa Games, w której w FIFĘ grają te same drużyny, co w piłkarskiej ekstraklasie. Po siedmiu kolejkach w tabeli prowadzi Legia, która o cztery punkty wyprzedza Jagiellonię Białystok.

Na turniejach w FIFĘ rywalizacja toczy się w trybie „Ultimate Team”. Zawodnicy mają swoją drużynę, która może być złożona z dowolnych piłkarzy, a co za tym idzie, obaj gracze mogą mieć w składzie tych samych. Ich skompletowanie albo trwa, albo… kosztuje. Każdy z piłkarzy ma bowiem swoją cenę, a wirtualne pieniądze zarabia się postępami w grze. Piłkarzy można jednak kupić za pieniądze prawdziwe, co – jak dziś przyznali reprezentanci Polski – może kosztować nawet przeszło 2500 złotych. Bogdanowski dziś przyznał, że jesienią, tuż po premierze nowej wersji gry (a ukazuje się ona co roku), na zapoznanie z nią i podnoszenie swoich umiejętności przeznacza nawet… 10 godzin dziennie.

– Macie patronat i wsparcie prezydenta Rzeczypospolitej. Wierzę, że także dzięki temu będziecie mogli występować w różnego rodzaju światowych rozgrywkach. No i wierzę w to głęboko, że po prostu będziecie najlepsi – powiedział Andrzej Duda. A ci najlepsi dzięki FIFIE mogą zarobić fortunę. Ubiegłoroczny mistrz świata (bo najlepsi w tę grę uczestniczą w mistrzostwach świata) otrzymał w nagrodę czek na 200 tysięcy dolarów.

Piotr Skrobisz

Aktualizacja 13 maja 2019 (14:00)

NaszDziennik.pl