logo
logo

Zdjęcie: PZN/ -

Bauer trenerem biegaczy

Piątek, 10 maja 2019 (22:56)

Utytułowany Czech, trzykrotny medalista olimpijski Lukas Bauer został nowym trenerem polskich biegaczy narciarskich. – Jestem w pełni zmotywowany, aby wykorzystać swoje doświadczenie i wiedzę – powiedział.

Miniony sezon był dla naszych biegaczy czasem porażek – zwykle większych niż mniejszych. Żaden z nich nie odniósł drobnego nawet sukcesu. W Pucharze Świata wszyscy wypadali blado, także ten, na którym spoczywały największe nadzieje i oczekiwania, Maciej Staręga. Co prawda na najważniejszej imprezie sezonu, mistrzostwach świata w Seefeld, wypadł najlepiej spośród Biało-Czerwonych, ale to „najlepiej” oznaczało 30. miejsce w sprincie techniką dowolną. Bardzo dalekie od możliwości i potencjału tego zawodnika. Reprezentanci sami próbowali doszukiwać się przyczyn takiego stanu rzeczy, jako jeden z głównych powodów upatrując zbyt późno zakończony obóz wysokogórski.

PZN to oczywiście widział i musiał zdecydować się na zmiany. Zakończono współpracę z trenerem Tadeuszem Krężelokiem i rozpoczęto poszukiwania nowego szkoleniowca – fachowca z wysokiej półki. W końcu takiego znaleziono w Bauerze. Rozmowy z Czechem nie należały do najłatwiejszych, a pierwsze odbyły się jeszcze w kwietniu. Ostatecznie jednak zgodził się on na propozycje PZN, związek przystał na jego warunki i dziś ogłoszono, że został nowym „bossem” męskiej reprezentacji. Podpisał kontrakt na trzy sezony, do najbliższych igrzysk olimpijskich w Pekinie.

– Bardzo cieszę się z oferty otrzymanej od Polskiego Związku Narciarskiego. Jestem w pełni zmotywowany, aby wykorzystać moje doświadczenie jako zawodnik oraz szef maratońskiego zespołu i pomóc polskim biegaczom w osiąganiu coraz lepszych rezultatów. Moim celem jest przywrócenie Maćka Staręgi do czołówki światowej i regularnego punktowania w „30” Pucharu Świata. Chcę zbudować silny, polski zespół na nadchodzące igrzyska – powiedział Bauer. – Lukas będzie odpowiedzialny za kadrę narodową A mężczyzn i jej wyniki, ale liczymy również, że będzie to impuls dla całego środowiska biegowego – podkreślił Apoloniusz Tajner, prezes PZN.

41-letni Bauer to legenda czeskich biegów. W trakcie swojej bogatej w sukcesy kariery zdobył m.in. trzy medale olimpijskie, dwa razy był wicemistrzem świata. Odniósł 18 zwycięstw w zawodach Pucharu Świata, sięgnął po Kryształową Kulę w sezonie 2007/2008, dwukrotnie triumfował w prestiżowym cyklu Tour de Ski. Gdy odłożył narty na półkę, a może inaczej – gdy przestał startować w PŚ, w 2017 roku stworzył rywalizujący w maratonach narciarskich Team Bauer, w którym występują m.in. Jan Antolec i Paweł Klisz. Co ciekawe, przez pewien czas Bauer łączył uprawianie biegów narciarskich z kolarstwem górskim. W tej drugiej dyscyplinie startował nawet w mistrzostwach Europy juniorów w Szpindlerowym Młynie.

Piotr Skrobisz

NaszDziennik.pl