logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Bańka: To najważniejszy projekt

Czwartek, 4 lipca 2019 (22:33)

Witold Bańka, minister sportu i turystyki, nie ma wątpliwości, że Team100 jest najważniejszym projektem, jaki pojawił się w polskim sporcie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.

Team100 powstał w 2017 roku i jak już sama nazwa może na to wskazywać, początkowo był skierowany do okrągłej setki sportowców. Młodych, zdolnych, takich, z których Polska w bliższej lub dalszej perspektywie może być dumna, którzy mogą stawać na olimpijskim podium i rozsławiać nasz kraj daleko poza jego granicami. Celem projektu autorstwa ministerstwa sportu i turystyki, Polskiej Fundacji Narodowej oraz Instytutu Sportu – PIB było i jest bezpośrednie, dodatkowe i pozazwiązkowe wsparcie utalentowanych zawodników i zawodniczek, uprawiających dyscypliny olimpijskie i paraolimpijskie. – Pamiętam pierwszą rozmowę z Cezarym Jurkiewiczem, członkiem zarządu Polskiej Fundacji Narodowej. Rozmawialiśmy o tym, co zrodziło się w mojej głowie, a akceptację usłyszałem po kilkuminutowym wprowadzeniu. Nie znam nikogo, komu by się ten projekt nie podobał, ponieważ jest świetnym przedsięwzięciem – powiedział dziś minister Bańka na uroczystej gali podsumowującej dwulecie Team100.

Każdy ze sportowców objętych programem otrzymuje roczne dofinansowanie w wysokości 40 tysięcy złotych, które może dowolnie przeznaczyć, choćby na dodatkowego trenera, lekarza, dietetyka, psychologa, wynajem mieszkania czy też studia. W pierwszym roku funkcjonowania Team100 jego beneficjenci zdobyli 127 medali, a rozmach i sukces projektu przyczynił się do jego znacznego poszerzenia. Dziś z jego przywilejów korzysta już 250 sportowców, także tych z niepełnosprawnościami, uprawiających 28 dyscyplin olimpijskich i 13 paraolimpijskich. Łącznie przez dwa lata wywalczyli oni 274 krążki (69 złotych, 83 srebrne i 122 brązowe) w imprezach mistrzowskich, w tym mistrzostwach świata i Europy. To liczby imponujące, pokazujące jednocześnie, jak zdolnych mamy młodych reprezentantów. – Team100 jest przedsionkiem do indywidualnego wsparcia, a spółki Skarbu Państwa opiekują się też zawodnikami starszymi, którzy nie są w Team100. O nikim nie zapomnimy, możecie być pewni, że każdy będzie objęty opieką finansową – podkreślił dziś Bańka, dodając, że Team100 jest jego „radością i dumą”. – Wam, sportowcom, życzę, aby spełnił się wasz najpiękniejszy sen o nominacji olimpijskiej i kolejny sen o medalu olimpijskim. Wasze medale będą najbliższe mojemu sercu – zaznaczył.

„Program Team100 powstał, by rozwijać potencjał utalentowanych sportowców. Dzisiaj z dużą satysfakcją możemy powiedzieć, że Team100 zrewolucjonizował podejście do finansowania sportu wyczynowego w Polsce. Nierzadko zdarzało się przecież, że młodzi i uzdolnieni sportowcy zostawiani byli sami sobie, a wobec braku środków pieniężnych zmuszeni byli rezygnować z profesjonalnego zaplecza i planów rozwojowych. To wielka strata dla Polski. Zmieniamy to” – napisał w w specjalnym liście premier Mateusz Morawiecki.

 

Piotr Skrobisz

Aktualizacja 4 sierpnia 2019 (18:39)

NaszDziennik.pl