logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Formuła 1: start w lipcu w Austrii?

Środa, 29 kwietnia 2020 (12:05)

Według niepotwierdzonych jeszcze informacji tegoroczny sezon mistrzostw świata Formuły 1 rozpocznie się 5 lipca w Austrii, a zakończy 13 grudnia w Abu Zabi. W kilku miejscach mają zostać rozegrane po dwa wyścigi.

W ciągu ostatnich miesięcy, jeśli już pojawiały się jakieś oficjalne wiadomości związane z najsłynniejszą serią wyścigową globu, to dotyczyły one niemal wyłącznie odwoływania bądź przekładania wyścigów. W 2020 planowano rozegrać ich aż 22, czyli liczbę rekordową. Już wiadomo, że tego ambitnego planu nie da się zrealizować, ale władze F1 nie tylko wierzą w to, że sezon dojdzie do skutku, ale i ciągle liczą, że odbędzie się od 15 do 18 eliminacji. Według niemieckich mediów, powołujących się na wiarygodne i zaufane źródła, tych wyścigów ma być dokładnie 17, a na kilku torach, w odstępie kilku dni, rozegrane zostaną po dwa.

Sezon ma zacząć się 5 lipca w Austrii. To żadne zaskoczenie, bo już od jakiegoś czasu mówiło się, że właśnie ten kraj i tamtejszy obiekt będzie areną inauguracji sezonu. Inauguracji bez publiczności, bo nie wiadomo, jak długo, ale przynajmniej na początku widzowie na trybunach się nie pojawią. Na Red Bull Ringu odbyłyby się dwie eliminacje, druga tydzień później. Według wciąż niepotwierdzonych informacji 26 lipca i 2 sierpnia kierowcy pojawiliby się w Grand Prix Wielkiej Brytanii na Silverstone, a następnie na Hungaroringu. Grand Prix Węgier też miałoby zostać rozegrane dwukrotnie, ale – to już mała niespodzianka – w bardzo krótkim odstępie czasu, bo 16 i 18 sierpnia.

W tym roku definitywnie odwołano już GP Australii, Monako i Francji. Spekuluje się, że podobny los spotka trzy kolejne wyścigi: w Belgii (na Spa-Francorchamps), we Włoszech (Monza) i w Holandii (Zandvoort). Przyczyna? Pandemia i trudny do określania jej dalszy rozwój, jak również kwestie ekonomiczne, bo są miejsca, w których rozgrywanie wyścigów przy pustych trybunach po prostu się nie opłaca.

Planowany kalendarz sezonu 2020: 5 i 17 lipca – GP Austrii, 26 lipca i 6 sierpnia – GP Wielkiej Brytanii, 16 i 18 sierpnia – GP Węgier, 6 września – GP Azerbejdżanu, 20 września – GP Singapuru, 27 września – GP Rosji, 4 października – GP Chin, 11 października – GP Japonii, 25 października – GP USA, 1 listopada – GP Meksyku, 8 listopada – GP Brazylii, 22 listopada – GP Wietnamu, 6 grudnia – GP Bahrajnu, 13 grudnia – GP Abu Zabi.

Piotr Skrobisz

NaszDziennik.pl