logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Leszek Szymański/ PAP

Dziś w Tokio

Środa, 28 lipca 2021 (16:58)

Aktualizacja: Środa, 28 lipca 2021 (16:58)

Dziś pierwszy polski medal oraz drugie zwycięstwo siatkarzy.

Rywalizujące w wioślarskiej czwórce podwójnej Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann zajęły drugie miejsce w finale i zdobyły pierwszy dla Polski medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Drugi raz wygrali siatkarze – z Wenezuelą 3:1.

Wioślarze mieli w środę cztery szanse medalowe, ale tylko podopiecznym trenera Jakuba Urbana udało się stanąć na podium.

Biało-Czerwone przegrały z Chinkami, za to dobry finisz pozwolił im pokonać pozostałe rywalki. Brąz zdobyły Australijki.

– Taktyka była taka, że pierwszy tysiąc poszłyśmy, ile mogłyśmy, a drugi... jeszcze mocniej. Lepiej się tego nie dało zrobić. Wszystkie razem robiłyśmy, co mogłyśmy, żeby dogonić kolejne osady. Jesteśmy szczęśliwe – powiedziała Sajdak.

To 19. w historii olimpijski medal dla Polski w tej dyscyplinie. Na ten dorobek składają się po cztery złote i srebrne oraz 11 brązowych.

„Gratulacje dla naszej wioślarskiej czwórki podwójnej – Agnieszki Kobus-Zawojskiej, Marty Wieliczko, Marii Sajdak i Katarzyny Zillmann – srebrnych medalistek igrzysk w Tokio!” – napisał na Twitterze minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

O zaledwie 0,3 s walkę o trzecie miejsce przegrali Dominik Czaja, Wiktor Chabel, Szymon Pośnik i Fabian Barański w czwórce podwójnej. Na finiszu minimalnie lepsi okazali się Australijczycy. Zwyciężyli Holendrzy, drugie miejsce zajęli Brytyjczycy.

Mateusz Biskup i Mirosław Ziętarski zajęli szóste miejsce w rywalizacji dwójek podwójnych. Szósta była także polska czwórka bez sterniczki, w składzie: Monika Chabel, Joanna Dittmann, Olga Michałkiewicz i Maria Wierzbowska.

Tylko w finale B wystąpili mistrzowie świata w czwórce bez sternika Marcin Brzeziński, Mikołaj Burda, Michał Szpakowski i Mateusz Wilangowski. Zwyciężyli w nim, zajmując ostatecznie siódmą pozycję w igrzyskach.

Z kolei w półfinale dwójek podwójnych wagi lekkiej czwarte miejsce zajęli Jerzy Kowalski i Artur Mikołajczewski. Polacy wystąpią również w finale B.

Drugie zwycięstwo w olimpijskim turnieju odnieśli polscy siatkarze. Tym razem okazali się lepsi od Wenezueli, którą pokonali 3:1 (25:16, 25:13, 18:25, 25:15). Wcześniej wygrali z Włochami 3:0 i przegrali z Iranem 2:3. W innych spotkaniach grupy A Kanada zwyciężyła Iran 3:0, a reprezentacja gospodarzy przegrała z Włochami 1:3.

Do ćwierćfinału gry mieszanej w tenisie awansowali Iga Świątek i Łukasz Kubot. W pierwszej rundzie Biało-Czerwoni mieli rywalizować z Hiszpanami Paulą Badosą i Pablo Carreño-Bustą, ale zawodniczka z Półwyspu Iberyjskiego, która w poniedziałek wyeliminowała Świątek w drugiej rundzie singla, zasłabła z powodu upału w czasie pojedynku z Czeszką Markétą Vondroušovą i nie mogła startować także w mikście.

Polacy zmierzyli się z Francuzami Fioną Ferro i Pierre’em-Hugues’em Herbertem, których ograli 6:3, 7:6 (7-3). O awans do strefy medalowej powalczą z reprezentantami Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Jeleną Wiesniną i Asłanem Karacewem.

Zadowoleni mogą być polscy żeglarze: Piotr Myszka, który awansował z szóstej na czwartą pozycję w klasie RS:X, ale przede wszystkim rywalizujące w klasie 470 Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar-Hill, które wygrały oba środowe wyścigi i są na czele klasyfikacji.

W finale na 200 m stylem motylkowym zaprezentował się pływak 17-letni Krzysztof Chmielewski, jednak zajął ostatnie, ósme miejsce. Zwyciężył Węgier Kristóf Milák.

Z dużą przewagą nad najlepszymi konkurentami zwycięstwa w kolarskiej jeździe indywidualnej na czas odnieśli w środę Holenderka Annemiek van Vleuten oraz Słoweniec Primož Roglič. Anna Plichta zajęła 24., a Maciej Bodnar – 18. miejsce.

W klasyfikacji medalowej – po rozegraniu 95 z 339 – prowadzą gospodarze, którzy mają w dorobku 22 medale, w tym 13 złotych. Aż 6 z nich wywalczyli dla Japonii judocy. Chińczycy zdobyli do tej pory 27 medali, w tym 12 z najcenniejszego kruszcu, a Amerykanie – 31, najwięcej, ale „tylko” 11-krotnie stanęli na najwyższym stopniu podium.

Polska ze srebrem wioślarek jest ex aequo z innymi krajami 43. Na podium stanęli do tej pory sportowcy z 62 krajów.

JG, PAP

NaszDziennik.pl