logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Na mistrzostwa bez Kurka

Środa, 11 września 2019 (23:04)

Bartosz Kurek nie znalazł się ostatecznie w kadrze reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy siatkarzy – ale ta decyzja trenera Vitala Heynena nikogo nie zaskoczyła.

Nie ma wątpliwości, że Bartosz Kurek jest jednym z najlepszych siatkarzy na świecie. Być może najlepszym, bo przecież do niego należy miano najbardziej wartościowego zawodnika (MVP) ubiegłorocznych mistrzostwa globu, które zakończyły się spektakularnym zwycięstwem reprezentacji Polski. W tym sezonie, w narodowych barwach, nie wystąpił jednak w żadnym meczu. I nie było w tym żadnego drugiego dna, na przeszkodzie stanęły po prostu problemy zdrowotne siatkarza. W kwietniu przeszedł operację kręgosłupa i choć rehabilitacja po niej przebiegała pomyślenie, trwała nieco dłużej, niż zakładano. Kurek nie pomógł zatem kolegom w Lidze Narodów. Nie pomógł w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich. Pod koniec sierpnia zjawił się jednak w Arłamowie, gdzie Biało-Czerwoni przygotowywali się do zbliżających się mistrzostw Europy – trzeciej i wcale nie ostatniej wielkiej imprezy w 2019 roku. Przez moment wydawało się, że być może MVP mundialu pojedzie na ten turniej, ale Heynen powtarzał, że Kurek musi być w pełni zdrowy, by znów ubrać trykot z orłem na piersi. Belg, czemu nie sposób się dziwić, nie chciał w najdrobniejszym nawet stopniu ryzykować zdrowiem swojego asa, mając w perspektywie najważniejsze wyzwanie czterolecia – igrzyska w Tokio. Stąd dzisiejsza decyzja, która ze wszech miar wydaje się być zrozumiała.

Z „16”, która ostatnia trenowała w Arłamowie, zabraknie też innego Bartosza – Kwolka. Heynen na ME zabierze 14 siatkarzy, wśród których znalazł się m.in. Wilfredo Leon. Urodzony na Kubie fantastyczny zawodnik w ten sposób zanotuje pierwszą mistrzowską imprezę w barwach reprezentacji Polski. Prócz niego Belg postawił na mieszankę młodości z rutyną, ale skład wybrał bardzo mocny. Są w nim m.in. Michał Kubiak, Karol Kłos, Fabian Drzyzga, ale i Marcin Konenda, rozgrywający, który ze znakomitej strony pokazał się w Lidze Narodów, Jakub Kochanowski czy Aleksander Śliwka.

Mistrzostwa rozpoczną się jutro, ale Polacy pierwszy mecz, z Estonią, rozegrają w piątek. Turniej odbywać się będzie  aż w czterech krajach – Francji, Belgii, Słowenii i Holandii. Biało-Czerwoni swe boje na początek toczyć będą w Amsterdamie i Rotterdamie, a ich rywalami, poza Estonią, będą: Czechy, Czarnogóra, Ukraina i zespół współgospodarzy imprezy.

Skład Polski na ME siatkarzy: rozgrywający: Fabian Drzyzga, Marcin Komenda; przyjmujący: Michał Kubiak, Wilfredo Leon, Artur Szalpuk, Aleksander Śliwka; atakujący: Dawid Konarski, Maciej Muzaj; środkowi: Mateusz Bieniek, Karol Kłos, Jakub Kochanowski, Piotr Nowakowski; libero: Damian Wojtaszek, Paweł Zatorski.

Piotr Skrobisz

NaszDziennik.pl