logo
logo

Zdjęcie: Grzegorz Jereczek/ Licencja: CC BY-SA 2.0/ Flickr

2020 bez Ligi Narodów

Piątek, 8 maja 2020 (20:03)

Siatkarska Liga Narodów nie odbędzie się w 2020 roku. O definitywnym odwołaniu tych rozgrywek poinformowała dziś światowa federacja. Powód? Oczywiście pandemia koronawirusa.

O tym, że w 2020 r. będzie niezwykle ciężko przeprowadzić zmagania w LN, ostrzegano już od dawna. Światowe władze wstrzymywały się jednak z ostateczną decyzją, być może z tego powodu, że pozostawała ona jedynym międzynarodowym turniejem, który w bieżącym roku mógł zostać jeszcze rozegrany. Każdy dzień zmniejszał jednak szanse i wreszcie dziś zapadła decyzja, iż w 2020 r. meczów w LN nie będzie.

– Specyfika tego turnieju polega na tym, że jest on naprawdę globalny i lubiany przez zawodników i kibiców z całego świata. Ten niewątpliwy atut w dobie koronawirusa okazał się jednak przeszkodą nie do przejścia, powodując ryzyko, którego nie mogliśmy podjąć. Byłoby niewłaściwe i nieodpowiedzialne, gdybyśmy zdecydowali się rozegrać zawody, nie będąc w stanie zagwarantować wszystkim uczestnikom pełnego bezpieczeństwa – przyznał prezydent FIVB, Ary S. Graca.

Zgodnie z pierwotnym planem, Liga Narodów kobiet miała się rozpocząć 19 maja, zaś mężczyzn trzy dni później. W Polsce szykowano się do organizacji dwóch turniejów fazy interkontynentalnej mężczyzn – 22-24 maja w Krakowie oraz 5-7 czerwca w Łodzi i jednego kobiet – 9-11 czerwca we Wrocławiu. W marcu FIVB przesunęła jednak wszystkie terminy na czas po igrzyskach w Tokio, licząc, że do tego czasu uda się zwyciężyć w walce z koronawirusem. – Nasza cała uwaga skupi się teraz na Lidze Narodów 2021 i staraniach, aby okazała się ona najlepszą w historii. Jestem pewien, że przyszły rok będzie bardzo ciekawy dla siatkówki – powiedział Graca.

Odwołanie LN oznacza, że w 2020 r. nie odbędzie się żaden oficjalny międzynarodowy turniej. PZPS, wraz z trenerami Jackiem Nawrockim i Belgiem Vitalem Heynenem, chciałby jednak zorganizować w naszym kraju kilka meczów towarzyskich. – Utrzymywany jest bieżący kontakt z wybranymi federacjami europejskimi. Prowadzone rozmowy mają na celu doprowadzenie do organizacji spotkań lub turniejów towarzyskich narodowych kadr żeńskich i męskich.

Zainteresowanie inicjatywą PZPS jest bardzo duże. Największym wyzwaniem jest tu oczywiście zachowanie wszelkich rygorów i obostrzeń związanych z walką z COVID-19, dlatego związek pozostaje w stałej relacji z Ministerstwem Sportu, aby monitorować i wspierać działania związane z przywróceniem w kraju rywalizacji sportowej. Nie ustają prace nad przygotowaniami do organizacji w przyszłym roku w Polsce mistrzostw Europy mężczyzn oraz w roku kolejnym mistrzostw świata kobiet – poinformował PZPS.

Piotr Skrobisz

NaszDziennik.pl