logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: facebook.com/ -

Baszak zagra o tytuł

Piątek, 31 stycznia 2020 (22:45)

Weronika Baszak na szansę zostać szóstą polską tenisistką, która wywalczyła wielkoszlemowy tytuł juniorski w singlu. Dziś awansowała do finału Australian Open, pokonując kolejną wyżej od siebie notowaną rywalkę.

Na razie, na wcale nie takiej krótkiej liście triumfatorek znajdują się Aleksandra Olsza (Wimbledon 1995), Magdalena Grzybowska (Australian Open 1996), Agnieszka Radwańska (Wimbledon 2005 i French Open 2006), Urszula Radwańska (Wimbledon 2007) oraz Iga Świątek (Wimbledon 2018). Baszak może do nich dołączyć, szczególnie, że w Melbourne spisuje się znakomicie. W ostatnich dniach eliminowała z turnieju wyżej od siebie klasyfikowane Czeszkę Lindę Fruhvirtovą oraz Hong Yi Cody Wong z Honkgongu. Dziś pokonała natomiast Niemkę Alexandrę Vecic 7:5, 2:6, 6:2, sprawiając kolejną niespodziankę. Co ciekawe, Australian Open jest jej trzecią przygodą z juniorskim Wielkim Szlemem. Wcześniejsze, w ubiegłym roku we French Open, jak i w Wimbledonie kończyła już w pierwszej rundzie.

17-letnia Baszak o tytuł zagra z rozstawioną z „dziewiątką” Victorią Jimenez Kasintsevą z Andory – młodszą, ale wyżej notowaną. Polka przed zmaganiami w Melbourne zajmowała 44. miejsce w rankingu ITF juniorek, a w „dorosłym” WTA nie była jeszcze sklasyfikowana.

Dziś wielkoszlemowy tytuł, ale w deblu, miał szansę wywalczyć Mikołaj Lorens. Polak, któremu partnerował Łotysz Karlis Ozolins, przegrał niestety z Rumunem Nicholasem Davidem Ionelem i Szwajcarem Leandro Riedim 7:6 (10-8), 5:7, 4-10. Warto podkreślić, że w ćwierćfinale Lorens i Ozolins wyeliminowali najwyżej rozstawionych Francuzów Arthura Cazaux i Harolda Mayota.

Łącznie, młodzi polscy tenisiści wygrali 12 juniorskich turniejów Wielkiego Szlema – sześć razy wspomniane singlistki, cztery razy deblistki i dwukrotnie debliści. Najczęściej cieszyła się Urszula Radwańska, która do jednego tytułu w singlu, dołożyła aż trzy w deblu. 

Piotr Skrobisz

NaszDziennik.pl