logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

W odwiedzinach u Mary Wagner

Poniedziałek, 29 grudnia 2014 (11:14)

Aktualizacja: Poniedziałek, 29 grudnia 2014 (12:38)

Mary Wagner, mimo że kolejne święta spędziła w więziennej celi i mimo że oczekuje na kolejną rozprawę, jest spokojna. Wczoraj polska rodzina z Bostonu odwiedziła Kanadyjkę w więzieniu.

W odwiedziny do 38-letniej katoliczki wybrał się pan Szymon z żoną i rocznym synkiem Samuelem.  Jak podkreśla, obecność chłopca wzbudziła w Mary wielką radość.

Kanadyjka przebywa w Vanier Center for Women w Milton koło Toronto. Przez pierwszy tydzień od zatrzymania umieszczono ją w części o zaostrzonym rygorze. Jest to stała procedura, w czasie której sprawdzane jest zachowanie więźnia.

- Wizyta trwała 30 minut.  To moja pierwsza wizyta w więzieniu i czuliśmy się dziwnie – kraty, zasieki, kontrola przed wejściem, rozmowa przez słuchawkę i za szybą. To utrudniało kontakt z Mary, choć bardzo ciepło nam się rozmawiało  – mówi pan Szymon. - Powiedziała nam, że przez pierwszy tydzień jest w części więzienia o zaostrzonym rygorze. Jest to stała procedura, kiedy testuje się więźnia, jak się zachowuje i czy może trafić do innej części, jeśli sprawuje się poprawnie. Wówczas będzie mogła mieć okno w celi i częściej wychodzić na spacery – dodaje. 

W trakcie spotkania Mary Wagner wiele uwagi poświęciła swoim gościom. Z relacji pana Szymona wynika, że rozmowa była bardzo życzliwa. Opowiedziała Polakom o swoim pierwszym dniu w więzieniu, a była to Wigilia Bożego Narodzenia.  W placówce,  w której przebywa, nie ma katolickiego księdza,  ale był pastor, z którym czytała Pismo Święte i modliła się. 

Mary Wagner ma obecnie dwa procesy. Jeden dotyczy ostatniego zatrzymania,  zaś drugi to apelacja od poprzedniego wyroku sądu. Obrończyni życia myślała również o procesie w sądzie konstytucyjnym. Jednak jest to skomplikowana i kosztowna procedura. 

Obecnie Mary Wagner ma limit odwiedzin do dwóch razy w tygodniu.

Zachęcamy do pisania listów do kanadyjskiej obrończyni życia na adres:

Mary Wagner, c/o Vanier Centre
for Woman, PO Box 1040, 655
Martin St., Milton, ON, L9T 5E6.

Za korespondencję podczas wcześniejszego uwięzienia była Polakom bardzo wdzięczna, jak podkreślała Mary Wagner, listy i kartki dodawały jej otuchy.

Izabela Kozłowska

NaszDziennik.pl