logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Parlament Europejski o wraku Tu-154M

Czwartek, 12 marca 2015 (13:43)

Parlament Europejski wezwał w rezolucji do niezależnego międzynarodowego śledztwa w sprawie zabójstwa lidera rosyjskiej opozycji Borysa Niemcowa. W dokumencie znalazł się apel o niezwłoczny zwrotu wraku rządowego Tu-154M i czarnych skrzynek.

Europosłowie przypomnieli, że pomimo licznych wezwań rosyjskie władze odmawiają zwrócenia Polsce wraku i czarnych skrzynek Tu-154M. W rezolucji PE znalazł się zapis wzywający Rosję do niezwłocznego zwrotu Polsce tych dowodów.

Rezolucja przyjęta dzisiaj przez europsłów w zdecydowanej większości poświęcona jest zabójstwu rosyjskiego opozycyjnego polityka Borysa Niemcowa.

Parlament Europejski złożył hołd Niemcowowi, „który poświęcił swoje życie pracy na rzecz bardziej demokratycznej, dostatniej i otwartej Rosji oraz solidnego partnerstwa Rosji z jej sąsiadami”. PE potępił decyzję władz w Moskwie o zakazaniu wjazdu do Rosji niektórych europosłów i zagranicznych polityków, uniemożliwiając im tym samym udział w pogrzebie Niemcowa.

W rezolucji, która bardzo krytycznie ocenia stan demokracji w Rosji, wyrażono również zaniepokojenie brakiem współpracy Rosjan ze śledczymi z zagranicy badającymi zestrzelenie pasażerskiego samolotu malezyjskich linii lotniczych w lipcu 2014 roku nad wschodnią Ukrainą.

RS, PAP

NaszDziennik.pl