logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Monte Cassino - pamiętamy

Niedziela, 17 maja 2015 (20:24)

Na polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino odbyły się uroczystości upamiętniające 71. rocznicę bitwy stoczonej przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. W ceremonii uczestniczyli też przedstawiciele lokalnych włoskich władz.

W sobotę, w pierwszym dniu obchodów, w okolicznych miasteczkach złożono wieńce i kwiaty przy pomnikach 6. Pułku Pancernego im. Dzieci lwowskich i Korpusu generała Andersa, a także przy kapliczce w Acquafondata, gdzie znajdował się pierwszy cmentarz polskich żołnierzy.

Od roku, czyli od 70. rocznicy zakończenia bitwy o Monte Cassino, w pobliżu polskiego cmentarza otwarte jest Muzeum Pamięci 2. Korpusu, które upamiętnia wkład polskich żołnierzy w wyzwolenie Włoch, a zarazem służy promocji wiedzy o naszej historii. Opowiedziano tam o deportacji Polaków na Syberię, formowaniu 2. Korpusu, jego przejściu przez Bliski Wschód do Włoch i uchodźstwie w latach powojennych.

Fragment wystawy przybliża też, zwłaszcza dzieciom, historię słynnego niedźwiedzia Wojtka, który towarzyszył polskim żołnierzom. Z inicjatywą utworzenia muzeum wystąpił Związek Polaków we Włoszech, ponieważ – jak podkreślano – cmentarz na wzgórzu odwiedzany jest nie tylko przez Polaków, lecz również przez turystów z całego świata, przybywających do tamtejszego opactwa benedyktynów. Większość cudzoziemców nie wiedziała dotychczas, dlaczego znajduje się tam cmentarz polskich żołnierzy. Teraz odwiedzają masowo to miejsce. Pełni też ono funkcję edukacyjną dla Polaków odwiedzających Monte Cassino.

Autorem projektu placówki jest architekt Pietro Rogacień, syn żołnierza 2. Korpusu i uczestnika bitwy o Monte Cassino. Strukturę tę zbudowano z lokalnego kamienia tak, by była zharmonizowana z całym otoczeniem i architekturą cmentarza.

RS, PAP

NaszDziennik.pl