logo
logo

Zdjęcie: News Oresund/ Licencja: CC BY 2.0/ Flickr

Dania odmawia przyjęcia uzgodnionej kwoty uchodźców

Niedziela, 22 listopada 2015 (18:14)

Zobowiązanie podjęte we wrześniu przez Danię wobec UE do przyjęcia 1000 uchodźców z innych krajów jest już nieaktualne – powiedział duński premier Lars Lokke Rasmussen.

O decyzji szef duńskiego rządu poinformował na kongresie swojego ugrupowania Duńska Partia Liberalna Venstre w Herning na Półwyspie Jutlandzkim.

– Kraje UE zgodziły się na rozlokowanie 160 tys. uchodźców pod warunkiem, że problem ich napływu zostanie opanowany. Tak się jednak nie stało. Grecja i Włochy nie uszczelniły swoich granic – ocenił Rasmussen.

Podkreślił, że w tym roku o azyl w Danii wystąpi znacznie więcej uchodźców, niż szacowano. W 2015 roku Duńczycy spodziewają się 25 tys. imigrantów, wcześniej przygotowywano się na przybycie 15 tys.

– Nie mam wątpliwości, że bez ograniczeń, jakie wprowadziliśmy, ta liczba byłaby większa – powiedział premier.

Władzę w Danii od czerwca sprawuje mniejszościowy rząd liberalny, który zaostrza politykę imigracyjną, by zdobyć poparcie antyimigracyjnej Duńskiej Partii Ludowej, drugiej politycznej siły w kraju po czerwcowych wyborach parlamentarnych. Rząd wykupił między innymi reklamy w czterech libańskich dziennikach, by informować o zaostrzeniu reguł przyjmowania uchodźców, a także o obniżeniu przysługujących im zasiłków. Zaostrzono także przepisy dotyczące możliwości otrzymania duńskiego obywatelstwa.

Rasmussen wezwał przywódców UE do rozwiązania problemu napływających imigrantów. – Musimy wywrzeć na nich presję – powiedział.

Dania objęta jest klauzulą opt-out, wyłączającą ją ze współpracy z UE w dziedzinie azylu.

RS, PAP

Aktualizacja 11 marca 2016 (13:48)

NaszDziennik.pl