logo
logo

Zdjęcie: P. Tracz / KPRM/ Domena publiczna

Polska sojusznikiem Albanii

Piątek, 9 grudnia 2016 (18:53)

Aktualizacja: Sobota, 1 lipca 2017 (19:45)

Polska będzie wspierać Albanię w jej dążeniach do członkostwa w Unii Europejskiej – oświadczyła w piątek premier Beata Szydło po rozmowie z premierem Albanii Edim Ramą. Jak dodała, obu krajom zależy na pogłębieniu współpracy m.in. gospodarczej i kulturalnej.

Premier przypomniała, że to pierwsza wizyta w Albanii prezesa Rady Ministrów od 2004 roku.

– To był długi czas. Wierzę, że dzisiejsza wizyta będzie początkiem pogłębionej współpracy – powiedziała szefowa rządu. W tym kontekście mówiła o szansach na pogłębienie współpracy gospodarczej, a także kulturalnej.

Szydło mówiła także o aspiracjach Albanii do członkostwa w UE.

– Polska będzie wpierała Albanię w dążeniu do członkostwa w UE. Postrzegamy je jako ważny element stabilności i bezpieczeństwa w Europie i w regionie – zaznaczyła.

Premier podkreśliła, że Polska chce się dzielić z Albanią swoimi doświadczeniami z czasów negocjacji akcesyjnych z UE. Pogratulowała też Albanii reform, które już zostały wprowadzone. Zaznaczyła, że Rada Europejska powinna potwierdzić dotychczasowe pozytywne stanowisko Komisji Europejskiej dotyczące procesu integracji tego bałkańskiego kraju z UE. Szydło zaznaczyła też, że Albania jest bardzo ważnym partnerem Polski w NATO. 

Premier Albanii podziękował za wizytę premier Szydło.

– Jest ona znaczącym wyrazem doskonałych relacji między naszymi krajami – oświadczył.

– Polska zawsze była i pozostaje krajem, który zdecydowanie popiera proces akcesji Albanii do UE – podkreślił. Rama mówił też m.in. o konieczności zacieśniania współpracy regionalnej.

Premierzy mówili również o zauważalnym wzroście liczby turystów z Polski odwiedzających Albanię.

W piątek podczas wizyty szefowej polskiego rządu podpisano program współpracy na lata 2016-2019 pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Ministerstwem Kultury Republiki Albanii. W trakcie wizyty Szydło ma też dojść do podpisania: umowy o współpracy pomiędzy Związkiem Izb Handlu i Przemysłu Albanii a polską Krajową Izbą Gospodarczą oraz porozumienia inicjującego kooperację pomiędzy Albańską Agencją Rozwoju Inwestycji a Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

RS, PAP

NaszDziennik.pl