logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Donald Trump 45. prezydentem USA

Piątek, 20 stycznia 2017 (20:11)

Aktualizacja: Wtorek, 19 września 2017 (13:30)

Republikanin Donald Trump został zaprzysiężony na Kapitolu jako 45. prezydent Stanów Zjednoczonych. Nowego prezydenta zaprzysiągł na stopniach Kapitolu sędzia Sądu Najwyższego John Roberts.

 

Tuż przed Trumpem Mike Pence, do 9 stycznia gubernator stanu Indiana, został zaprzysiężony na 48. wiceprezydenta. Przysięgę odebrał sędzia Sądu Najwyższego Clarence Thomas.

Po zaprzysiężeniu Donald Trump w mowie inauguracyjnej wygłoszonej na stopniach Kapitolu zapowiedział „wielki wysiłek narodowy” na rzecz odbudowy kraju.

– Nowa wizja będzie rządziła naszą ziemią – oświadczył prezydent. – Najpierw będzie Ameryka.

– Odbudujemy kraj rękoma amerykańskich pracowników – mówił, wskazując na zły stan gospodarki, jaki zastał.

Prezydent Donald Trump zapowiedział, że Stany Zjednoczone „będą chronić stare sojusze i tworzyć nowe”.

– Będziemy wzmacniać nasze stare sojusze i tworzyć nowe. A także zjednoczymy cywilizowany świat przeciwko radykalnemu islamskiemu terroryzmowi, który wykorzenimy całkowicie z powierzchni ziemi – oświadczył, co publiczność nagrodziła brawami. 

Donald John Trump urodził się 14 czerwca 1946 r. w Nowym Jorku. Jego ojciec, potomek imigrantów z Niemiec, był właścicielem firmy budowlano-developerskiej; matka, Mary Trump z domu MacLeod, urodziła się w Szkocji. Jako nastolatek Trump sprawiał problemy wychowawcze i ojciec zapisał go do wojskowej szkoły średniej New York Military Academy. Przyszły prezydent USA twierdził, że przeszkolenie wojskowe wyrobiło w nim dyscyplinę przydatną w karierze biznesmana.

Trump odbył studia w uznawanej za najlepszą w USA uczelni ekonomicznej Wharton School of Business na Uniwersytecie Pensylwanii. Jako student uniknął służby wojskowej w Wietnamie, a potem uzyskał zwolnienie lekarskie z armii. Po dyplomie zaczął pracę w przedsiębiorstwie ojca, który budował bloki mieszkalne w dzielnicach uboższej klasy średniej w Nowym Jorku. Kiedy Donald skończył 25 lat, ojciec oddał mu kierownictwo firmy, przemianowanej na Trump Organization. 

Inwestycją, która okazała się pierwszym wielkim sukcesem Trumpa, była renowacja hotelu Grand Hyatt na Manhattanie w 1978 r., sfinansowana dzięki pożyczce od ojca i kredytom bankowym. Zapoczątkowała ona jego biznesową ekspansję. W 1983 r. developer ukończył Trump Tower, szklany 58-piętrowy wieżowiec przy 5. Alei, mieszczący biura jego firmy i luksusowe apartamenty. Przy jego budowie pracowali m.in. polscy nielegalni gastarbeiterzy, co po latach przypomniano Trumpowi, który atakuje nielegalnych imigrantów.

Do innych najbardziej znanych przedsięwzięć Trumpa na Manhattanie należy poza tym zakup słynnego hotelu Plaza za 400 milionów dolarów oraz budowa kompleksu apartamentowców nad rzeką Hudson. 

Jednym z największych sukcesów biznesowych Trumpa są jego pola golfowe w USA i innych krajach. W zeszłym roku przyniosły mu one 382 miliony dolarów dochodu. Gorzej powiodły mu się próby wejścia na rynek lotniczy – linie Trump Shuttle wkrótce zbankrutowały. Nie udały się też inwestycje w sporcie – zakupy klubu futbolu amerykańskiego Buffalo Bills i organizacja wyścigu kolarskiego Tour de Trump (co miało być odpowiednikiem Tour de France) okazały się fiaskiem.

 

RP, PAP

NaszDziennik.pl