logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Węgry oferują azyl

Sobota, 11 lutego 2017 (10:26)

Węgierski premier Viktor Orban oświadczył w piątek w przemówieniu podsumowującym miniony rok, że na Węgrzech chętnie przyjęci zostaną obywatele państw zachodnich, którzy uciekną przed liberalizmem, poprawnością polityczną i bezbożnością – odnotowuje agencja dpa.

– Tych prawdziwych uchodźców naturalnie przyjmiemy. Ci przerażeni niemieccy, holenderscy, francuscy, włoscy politycy i dziennikarze, ci chrześcijanie zmuszeni do opuszczenia ojczyzny, którzy swoją Europę stracili we własnej ojczyźnie, znajdą ją z powrotem u nas – mówił Orban.

Węgierski premier napiętnował w swym wystąpieniu liberalne media i organizacje obrońców praw człowieka. Zarzucił im, że tworzą „otaczającą świat sieć”, by „dostarczyć” do Europy „setki tysięcy migrantów”. Według Orbana, w ten sposób „te siły” chcą zniszczyć tradycyjne państwa narodowe.

Ponadto Orban stwierdził, że Węgrzy powinni spodziewać się pięciu międzynarodowych uderzeń w ich kraj.

Zdaniem Orbana, Unia Europejska będzie się sprzeciwiać obniżeniu przez Węgry opłat za media, gdyż chce „centralnego regulowania zamiast niezależnej polityki cen energii w poszczególnych państwach”, i wprowadzeniu systemu zatrzymywania nielegalnych imigrantów do czasu rozstrzygnięcia ich wniosków o azyl.

Jak wskazał, Węgry będą też musiały walczyć ze wzmożoną aktywnością organizacji międzynarodowych i próbami wpływania na sytuację w kraju z zagranicy.

– W coraz większej liczbie państw, także u nas, w dodatku przed wyborami (parlamentarnymi) w 2018 r., problemem jest to, że potajemnie próbuje się wpłynąć za pomocą zagranicznych pieniędzy na politykę węgierską – powiedział.

Wspomniał w tym kontekście o „rozciągającym się ponad granicami imperium George’a Sorosa”.

Ostatnie dwie strefy, w których Orban spodziewa się „ataków”, to utrzymanie polityki podatkowej i polityki tworzenia miejsc pracy wśród kompetencji państw narodowych.

RS, PAP

NaszDziennik.pl