logo
logo
zdjęcie

Dr Marian Szołucha

Czeka nas kolejny podatek?

Czwartek, 26 kwietnia 2018 (15:42)
Już jutro komitet COREPER, składający się ze stałych przedstawicieli państw członkowskich Unii, zajmie się projektem zmian w dyrektywie o prawie autorskim, które zakładają wprowadzenie specjalnej opłaty od linków zamieszczanych w internecie. Ma to być kolejny etap na drodze do utworzenia Jednolitego Rynku Cyfrowego.

Opłata uderzyłaby nie tylko w blogerów czy mniejszych wydawców, ale również w operatorów wyszukiwarek internetowych. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę pozycję niemieckich koncernów prasowych na europejskim rynku, nietrudno o identyfikację największego, jeśli nie jedynego realnego beneficjenta takiego rozwiązania.

Sprawa ma jednak wymiar nie tylko gospodarczy. Podatek wzmocni bowiem pozycję dużych podmiotów, czyli – mówiąc wprost – politycznego mainstreamu, którego medialną dominację dopiero co udało nam się w Polsce osłabić.

Jest to zatem walka nie tylko o pieniądze, ale także – a może przede wszystkim – o wolność słowa, o swobodę działania w internecie, o pluralizm w debacie publicznej.

Dziwić w całej sprawie mogą dwie rzeczy. Po pierwsze, zachłanność koncernów, które dzięki linkom odsyłającym do ich stron i tak osiągają lepsze wyniki czytelnictwa, które z kolei przekładają się na dodatkowe dochody z reklam. Po drugie, pasywność rządów poszczególnych krajów. Czy politycy w innych niż Berlin stolicach czekają, aż po ulicach europejskich miast rozleją się protesty jak przeciw ACTA w styczniu 2012 roku? Sprawa jest wcale nie mniej bulwersująca.

Dr Marian Szołucha

Autor jest ekonomistą, Akademia Finansów i Biznesu Vistula.

Aktualizacja 26 kwietnia 2018 (15:43)

NaszDziennik.pl