logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Reset Trumpa

Poniedziałek, 16 lipca 2018 (22:08)

Mamy szansę dokonać wielkich rzeczy wspólnie z Rosją – oświadczył prezydent USA Donald Trump w poniedziałek po spotkaniu z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem, oceniając te rozmowy jako bardzo udane i produktywne.

 

– Jeśli mamy rozwiązać wiele z problemów, przed którymi obecnie stoi świat, będziemy musieli znaleźć sposoby na współpracowanie ze sobą. [...] Widzieliśmy już, co się dzieje, gdy dyplomacja jest brana pod uwagę – powiedział Trump. 

Ocenił, że stosunki USA – Rosja „nie były nigdy tak złe” jak obecnie, ale „zmieniło się to cztery godziny temu” – dodał, odnosząc się do początku szczytu.

Trump zapowiedział, że USA i Rosja będą współpracować na rzecz bezpieczeństwa Izraela, a wojskowi amerykańscy i rosyjscy „dobrze się dogadują, być może lepiej niż nasi politycy”. 

Prezydent USA oświadczył ponadto, że gdyby Rosja dysponowała kompromitującymi materiałami z jego pobytu w Moskwie, to zostałyby one ujawnione już dawno temu.

USA są teraz jednym z największych producentów gazu i będą z Rosją konkurować na tym rynku w Europie, gdy powstanie gazociąg Nord Stream 2 – powiedział prezydent Donald Trump po zakończeniu rozmów z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem.

Trump dodał, że USA będą konkurowały z Rosją o europejski rynek gazowy „w sposób jak najbardziej zdecydowany”. 

Putin powiedział dziennikarzom, że zapewnił prezydenta Trumpa, iż Rosja jest gotowa utrzymać tranzyt gazu przez Ukrainę. 

Prezydent Rosji Władimir Putin stwierdził po rozmowach, że USA mogłyby wpływać na władze Ukrainy w sprawie realizacji porozumień mińskich. Ocenił, że powinny to czynić „bardziej stanowczo”.

Rosyjski prezydent na wspólnej konferencji prasowej z przywódcą USA zauważył, że omówił z Trumpem kryzys na Ukrainie, który określił jako „wewnętrzny”. Wyjaśnił, że mówiono o wadze realizacji porozumień mińskich, i dodał: – USA mogłyby bardziej stanowczo nalegać na to i nastawiać do takiej pracy władze Ukrainy. 

RP, PAP

Aktualizacja 11 stycznia 2019 (21:28)

NaszDziennik.pl