logo
logo

Zdjęcie: John Macdougall/ Reuters

Priorytety Merkel

Poniedziałek, 31 grudnia 2018 (11:36)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w orędziu noworocznym wezwała Niemców do odgrywania większej roli w polityce międzynarodowej.

 

Merkel uznała, że „kwestiami przeznaczenia” są zmiany klimatu, migracja oraz walka z terroryzmem.

Kanclerz oświadczyła, że Niemcy chcą pracować nad rozwiązaniem tych problemów w zgodzie z własnym interesem, ale jednocześnie będą brały pod uwagę interesy innych państw. Oceniła, że takie podejście to „lekcja z dwóch wojen światowych w ubiegłym wieku”. – Ale to przekonanie nie jest już dziś podzielane przez wszystkich, a międzynarodowa współpraca znajduje się pod presją – ostrzegła.

W ocenie szefowej niemieckiego rządu, w związku z tym należy „stawiać się, kłócić i walczyć mocniej o nasze przekonania”. – Musimy wziąć większą odpowiedzialność za własne interesy – zaznaczyła.

Zapewniła, że „prowadzenie kampanii za globalnymi rozwiązaniami” będzie priorytetem obejmujących 1 stycznia 2019 roku niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ Niemiec.

Merkel powiedziała też, że Niemcom zależy, by uczynić UE „silniejszą i zdolną do podejmowania decyzji”. – Chcemy chronić istniejące bliskie partnerstwo z Wielką Brytanią mimo jej wyjścia z UE – dodała.

Kanclerz opowiedziała się za „otwartością, tolerancją oraz szacunkiem”, które – w jej ocenie – „uczyniły Niemcy silnymi”.

Jednocześnie przyznała, że jej składający się z trzech partii rząd koalicyjny wystawiał na próby cierpliwość obywateli w 2018 roku. – Po pierwsze, potrzebowaliśmy wiele czasu, by utworzyć rząd, a kiedy już to zrobiliśmy, to był konflikt i dużo zajmowania się sobą – stwierdziła.

Agencja AP pisze, że „zamykając politycznie burzliwy 2018 rok w Niemczech”, kanclerz skupiła się w noworocznym orędziu na promowaniu multilateralizmu, którego „konsekwentnie broni” przed polityką prezydenta USA Donalda Trumpa.

Merkel w październiku ogłosiła, że nie będzie ubiegać się o reelekcję na stanowisko przewodniczącej CDU oraz że jej obecna kadencja na czele rządu jest już ostatnią. Zapowiedziała również, że po upływie obecnej kadencji parlamentu w 2021 r. nie zamierza zabiegać o żadne stanowisko polityczne, a w razie przedterminowych wyborów nie stanie do walki o urząd kanclerski.

Na następczynię Merkel w CDU delegaci tej partii wybrali na początku grudnia uznawaną za kontynuatorkę jej politycznej linii Annegret Kramp-Karrenbauer.

RP, PAP

NaszDziennik.pl