logo
logo

Zdjęcie: flickr/RIBI-Image-Library/cc.2.0/ Inne

Haiti nadal w trudnej sytuacji

Sobota, 12 stycznia 2013 (19:11)

Aktualizacja: Środa, 3 lipca 2013 (15:36)

Trzy lata po katastrofalnym trzęsieniu ziemi w tymczasowych obozach na Haiti pozostaje ciągle 400 tys. osób – alarmują niosące tam pomoc organizacje. 

Nigel Fisher z misji stabilizacyjnej Organizacji Narodów Zjednoczonych stwierdza, że od czasu tej tragedii „sytuacja ludzi w obozach nie uległa żadnej poprawie. Problemem jest zarządzanie krajem. Dotąd udało się usunąć tylko około 5 proc. zalegających na wyspie gruzów. Z obiecanego przez społeczność międzynarodową wsparcia wypłacono niespełna 10 proc. środków, czyli ok. 1,1 mld dolarów. Poszkodowanym nie pomaga też ostra konkurencja firm amerykańskich, kanadyjskich i francuskich walczących o zlecenia przy odbudowie kraju”.

Jak informuje Radio Watykańskie włoska Caritas przygotowała raport „Haiti: wspólna podróż”, w którym także donosi o złej sytuacji wyspy. Brakuje żywności. Nierozwiązany pozostaje problem zachorowań na cholerę. Kolejne klęski żywiołowe powodują dalsze szkody. Organizacja po raz kolejny zaapelowała o pomoc i solidarność z Haitańczykami.

 Sytuację na wyspie skomentował również Joan Arnan z haitańskiej misji organizacji Lekarze Bez Granic: „Zmiany są zbyt powolne, dlatego że instytucje na Haiti są słabe. Darczyńcy nie dotrzymują obietnic. Ani rządowi, ani społeczności międzynarodowej nie udało się ustalić priorytetów po trzęsieniu ziemi”.

Polacy na pomoc Haiti zebrali prawie 13 mln złotych. Z tych funduszy Caritas Polska realizuje w tym kraju sześć projektów. Pierwsza szkoła, w której będzie się uczyć ponad tysiąc dzieci, jest już gotowa. Trwają prace m.in. przy budowie szkoły podstawowej im. Jana Pawła II – podaje watykańska rozgłośnia.

– Jako Caritas w Polsce skontaktowaliśmy się również z nuncjuszem na Haiti, żeby dobrze ocenić sytuację. Chodziło nam o to, żebyśmy się zaangażowali w te dzieła, które są najbardziej konieczne. Postanowiliśmy, że będziemy odbudowywać szkoły. Odbudowujemy szkoły w kompleksie edukacyjnym Sióstr Salezjanek. Można powiedzieć, że ta szkoła już jest gotowa. Otrzymaliśmy już wiadomość, że 1288 uczniów rozpoczęło tam edukację – powiedział ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

– Chcemy pokazać haitańskim dzieciom, że nie są przeklęte – mówi pracująca od lat na Haiti siostra Luisa dell’Orto. Włoska misjonarka ze Zgromadzenia Małych Sióstr Ewangelii przeżyła w Port-au-Prince kataklizm sprzed trzech lat. Wskazuje, że pomoc jest niedostateczna, a ludzie jakby stracili wiarę w to, że ich los może się zmienić.

MM

NaszDziennik.pl