logo
logo

Zdjęcie: David Stanley/ Licencja: CC BY-SA 2.0/ Flickr

Celem byli chrześcijanie

Wtorek, 23 kwietnia 2019 (21:10)

Państwo Islamskie wzięło na siebie odpowiedzialność za niedzielne zamachy terrorystyczne na Sri Lance – poinformowała powiązana z tą organizacją agencja prasowa Amaq.

„Sprawcami przedwczorajszego ataku wymierzonego w obywateli państw koalicji i chrześcijan na Sri Lance byli bojownicy Państwa Islamskiego” – podała agencja Amaq. Nie zamieściła ona żadnych zdjęć ani nagrań wideo, na których bojownicy deklarowaliby lojalność wobec tej organizacji terrorystycznej. W przypadku komunikatów o odpowiedzialności Państwa Islamskiego za akty terroru Amaq uchodzi jednak za dość wiarygodne źródło informacji.

W skoordynowanych atakach na kościoły i luksusowe hotele na Sri Lance, przeprowadzonych w większości przez zamachowców-samobójców, zginęło co najmniej 321 osób, a ok. 500 zostało rannych. Wśród ofiar jest co najmniej 39 cudzoziemców z 15 państw.

W poniedziałek władze Sri Lanki informowały, że odpowiedzialna za zamachy jest niewielka lokalna grupa islamska o nazwie National Thowheeth Jama’ath (NTJ), która dotychczas znana była głównie z ataków na buddyjskie posągi w tym kraju. Rząd jednak wskazywał, że ataki zostały przeprowadzone z pomocą zagranicznej siatki terrorystycznej, nie precyzując, o jakie ugrupowanie chodzi.

Państwo Islamskie, które przez kilka lat kontrolowało znaczące obszary Iraku i Syrii i stworzyło tam quasi-państwo, w marcu tego roku zostało praktycznie całkowicie wyparte z tych krajów. Nie oznacza to jednak końca samej organizacji, która nadal prowadzi aktywność w internecie i jest zdolna przeprowadzać zamachy. 

RP, PAP

Aktualizacja 13 maja 2019 (21:23)

NaszDziennik.pl