logo
logo

Zdjęcie: Wolfgang Pehlemann/ Licencja: CC BY-SA 3.0/ Wikipedia

Niemcy bronią budowy Nord Stream 2

Czwartek, 2 maja 2019 (16:55)

Przewodnicząca współrządzącej w Niemczech partii CDU Annegret Kramp-Karrenbauer w rozmowie z agencją dpa zapewniła o swym poparciu dla budowy gazociągu Nord Stream 2.

„CDU zawsze mówiła, że popiera ten projekt niezależnie, czy jest on obecnie bliski sercu, czy nie” – oświadczyła szefowa chadeckiej partii. Według Kramp-Karrenbauer, gaz będzie w najbliższych latach coraz ważniejszym źródłem energii tworzącym alternatywę dla węgla i atomu.

„Z drugiej strony jest dla nas jasne, że projekt w wielu krajach wzbudza niepokój. Szczególnie na Ukrainie, ale także w Polsce” – powiedziała niemiecka polityk, która objęła kierownictwo CDU w grudniu 2018 roku. Przekonywała, że kanclerz Angela Merkel „walczy o to, żeby zapewnić Ukrainie gwarancje bezpieczeństwa”. Kijów boi się, że po powstaniu gazociągu Moskwa będzie mogła całkowicie odciąć Ukrainie dostawy tego surowca.

Obawy te potwierdza sobotnia wypowiedź prezydenta Rosji Władimira Putina, który stwierdził, że zaopatrzenie Ukrainy w gaz zależy od tranzytu przez terytorium tego kraju: jeśli nie będzie tranzytu, to Ukraina pozostanie bez surowca. Kanclerz Niemiec Angela Merkel, uzasadniając poparcie dla budowy gazociągu Nord Stream 2, powołuje się na zgodę Kremla na tranzyt gazu przez Ukrainę również po zrealizowaniu tego projektu. 

Według rosyjskich planów NS2 ma być gotowy do końca 2019 roku.

RP, PAP

NaszDziennik.pl