logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Na szlaku chwały

Czwartek, 16 maja 2019 (17:52)

Uczestnicy narodowej pielgrzymki w 75. rocznicę bitwy o Monte Cassino przemierzają Włochy śladami szlaku chwały oręża polskiego. Swoją podróż rozpoczęli od modlitwy u grobu św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Rzymie.

W uroczystość św. Andrzeja Boboli, patrona Polski, 28 weteranów 2. Korpusu Polskiego, mieszkających w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Wlk. Brytanii, we Włoszech i Kanadzie, oraz członkowie polskiej delegacji, której przewodniczy minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, modliło się w kaplicy św. Sebastiana, gdzie spoczywa sarkofag z trumną świętego Papieża. W sobotę, 18 maja, przypada 99. rocznica urodzin Karola Wojtyły.

– Jestem bardzo wzruszony, że mogę tu być i modlić się przy grobie naszego ukochanego Ojca Świętego – mówi „Naszemu Dziennikowi” por. Bronisław Bełz, żołnierz 11. batalionu łączności 2. Korpusu, który na uroczystości rocznicowe przyjechał z Wlk. Brytanii.

Na prośbę samych weteranów pielgrzymka zaczęła się w miejscu drogim dla każdego Polaka. Chcieli w ten sposób wyrazić wdzięczność św. Janowi Pawłowi II za podtrzymywanie pamięci o bitwie o Monte Cassino i heroizmie żołnierzy 2. Korpusu Polskiego.

– Karol Wojtyła wielokrotnie, jeszcze jako ksiądz, przybywał na polski cmentarz wojenny na Monte Cassino i modlił się w intencji poległych żołnierzy. Także jako Papież nawiedził to święte dla nas miejsce już w maju 1979 roku, w 35. rocznicę bitwy – zaznacza Jan Józef Kasprzyk.

Było wielkie wzruszenie, niejeden z sędziwych weteranów otarł łzę. Ksiądz doktor Jan Dohnalik, kanclerz Kurii Polowej WP, odczytał modlitwę świętego Papieża z Aktu poświęcenia świata i Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi, którego zgodnie z prośbą Matki Bożej z Fatimy św. Jan Paweł II dokonał 25 marca 1984 r. w Rzymie, w łączności z biskupami całego świata. Dziś, gdy antykościół przypuszcza kolejne wściekłe ataki, usiłując zniszczyć wiarę i Kościół, odnawianie tego aktu ma wielką wagę. 

Przywołując orędownictwa Papieża Polaka, uczestnicy pielgrzymki odmówili dziesiątek Różańca w intencji Ojczyzny. Modlitwy przy grobie św. Jana Pawła II zakończył hymn „Boże, coś Polskę”.

Kolejną stacją narodowej pielgrzymki było Mignano Monte Lungo – miejsce symboliczne dla polsko-włoskiego braterstwa broni, położone kilkanaście kilometrów od miasta Cassino, przy antycznej drodze Via Casilina. Na tamtejszym cmentarzu wojennym – wzorowanym na polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino, spoczywa blisko 1000 żołnierzy włoskich z sił Królewskiej Armii Włoch. Po przyłączeniu się Italii 8 września 1943 r., 8 grudnia w Mignano Monte Lungo stoczyli pierwszą bitwę z oddziałami niemieckimi.

Uderzającą zbieżność ważnych dla Włochów wydarzeń z Maryjnymi uroczystościami podkreśla górująca nad narodową nekropolią figura Matki Bożej przytulającej żołnierza.

Pochowany jest tu gen. Umberto Utili, dowodzone przez niego oddziały z 1. Raggruppamento Motorizzato walczyły u boku 2. Korpusu Polskiego najpierw nad rzekami Volturno i Sangro. Po bitwie o Monte Cassino, utworzony na bazie 1. Zgrupowania Zmotoryzowanego Włoski Korpus Wyzwolenia podlegał operacyjnie 2. Korpusowi Polskiemu i wziął udział w zwycięskiej kampanii adriatyckiej, którą dowodził gen. Anders. Jej finałem było zdobycie przez  Polaków Ankony i przełamanie tzw. Linii Gotów.

Podczas uroczystości na cmentarzu w Mignano Monte Lungo uczestnicy narodowej pielgrzymki oddali hołd spoczywającym tu żołnierzom włoskim. Odmówiono modlitwę i złożono kwiaty.

Małgorzata Rutkowska, Cassino

NaszDziennik.pl