logo
logo

Ursula von der Leyen Zdjęcie: Olaf Kosinsky/ Licencja: CC BY-SA 3.0/ Wikipedia

Von der Leyen jednogłośnie

Wtorek, 2 lipca 2019 (21:32)

Ursula von der Leyen została nominowana na stanowisko szefa Komisji Europejskiej jednogłośnie, przy jednym głosie wstrzymującym się – poinformowała po dzisiejszym szczycie UE kanclerz Niemiec Angela Merkel.

– Wstrzymanie się od głosu, zgodnie z zasadami postępowania wyborczego Niemiec, pochodziło ode mnie – oświadczyła kanclerz. Dlatego, jak dodała, można przyjąć, że wobec kandydatury Niemki nie było sprzeciwu w Radzie Europejskiej.

Szef RE Donald Tusk poinformował we wtorek wieczorem, że Niemka Ursula von der Leyen została kandydatką na szefową Komisji Europejskiej, a premier Belgii Charles Michel został wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej.

Ponadto – jak podał Tusk – Rada Europejska nominuje Francuzkę Christine Lagarde na szefową Europejskiego Banku Centralnego, a Hiszpana Josepa Borrella na szefa dyplomacji UE.

– Byliśmy o włos od wyboru kandydata radykalnego, kandydata ideologicznej lewicy Fransa Timmermansa – powiedział w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. 

– Pokazaliśmy, że potrzebujemy kandydatów, którzy mają w sobie potencjał łączenia Europy, którzy nie antagonizują Europy, nie obrażają państw członkowskich, którzy rozumieją różnice pomiędzy państwami europejskimi, bo to jedynie może prowadzić do wypracowania wspólnych polityk w ramach Unii Europejskiej – powiedział premier.

Z tego względu – zaznaczył – Polska sprzeciwiała się kandydaturze, „która była dla nas nieakceptowalna, kandydaturze Fransa Timmermansa, który nie był kandydatem łączącym Europę”.

Jak zaznaczył, to jest nowe otwarcie dla Europy i ono wymaga nowych osób. – Doprowadziliśmy do tego, że przyjęte zostały propozycje z zupełnie nowymi kandydaturami – dodał. 

Według premiera, „proces wyboru tego kandydata odbywał się w sposób nie do końca transparentny”. – Traktaty Unii Europejskiej, art. 17 jednoznacznie pokazują rolę Rady Europejskiej w procesie wyboru przewodniczącego Komisji Europejskiej. Podkreślałem to bardzo mocno podczas moich licznych wystąpień na Radzie Europejskiej, że musi być poszanowanie dla traktatu i całego procesu wyboru przewodniczącego Komisji Europejskiej – mówił Mateusz Morawiecki.

Jak dodał, „pozatraktatowe uzgodnienia, o których niektórzy wspominali, że zapadały w Osace [...], nie powinny mieć miejsca”.

Była premier Beata Szydło została oficjalnie kandydatką EKR na szefową komisji do spraw zatrudnienia w Parlamencie Europejskim – ustaliła nieoficjalnie PAP. Inny europoseł grupy EKR, Belg Johan Van Overtveldt, jest kandydatem na szefa komisji budżetowej.

RP, PAP

Aktualizacja 23 lipca 2019 (21:10)

NaszDziennik.pl