logo
logo

Zdjęcie: www.archindy.org/ -

Batalia o tożsamość szkół katolickich

Niedziela, 21 lipca 2019 (20:32)

Osoba żyjąca w homoseksualnym związku nie może być częścią kadry mającej formować młodzież w katolickich szkołach. Zatrudnianie człowieka postępującego niezgodnie z nauką Kościoła o małżeństwie godzi w katolicką tożsamość. Stanowisko to wyraziła archidiecezja Indianapolis w Stanach Zjednoczonych, na której czele stoi ks. abp Charles C. Thompson.

– Prawda nie jest determinowana opinią większości – powiedział ks. abp Thompson. – Kościół od 2 tys. lat naucza, że małżeństwo z natury jest zaplanowane przez Boga jako związek jednej kobiety i jednego mężczyzny – dodał.

Layton Payne-Elliott, który po 13 latach pracy został zwolniony z katedralnego liceum, pozwał archidiecezję za dyskryminację i ingerencję w kontrakt nauczycielski. Z kolei jego partner, wbrew woli biskupa, zachował posadę nauczyciela w innej katolickiej szkole. Jak zauważył ks. abp Thompson, prowadzona przez jezuitów Brebeuf Preparatory School utraciła tym samym swój katolicki status. Władze szkoły uważają jednak taki stan rzeczy za nieuprawniony i zerwały formalną współpracę z archidiecezją.

Archidiecezja Indianapolis od dwóch lat wymaga, aby w kontraktach nauczycielskich znajdował się zapis, że osoby podejmujące pracę w placówce katolickiej są zobowiązane do zachowywania nauczania Kościoła. Na terenie archidiecezji jest prawie 70 szkół, w których w zakończonym niedawno roku szkolnym uczyło się 23 tys. uczniów. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych stwierdził, że organizacje religijne dla swoich nauczycieli, doradców zawodowych i innych pracowników mają prawo definiować, jakie postępowanie jest nieakaceptowalne i przeciwne temu, co mówi ich religia.

RP, KAI

NaszDziennik.pl