logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Matuszak/ Nasz Dziennik

Wypadek polskiego autokaru w Turcji

Środa, 24 lipca 2019 (10:07)

Siedem osób przebywa w szpitalu, w tym trzy w stanie ciężkim – poinformowała rzecznik MSZ Ewa Suwara, odnosząc się do wtorkowego wypadku autokaru w Turcji z udziałem polskich turystów. Zaznaczyła, że życiu żadnej z hospitalizowanych osób nie zagraża niebezpieczeństwo.

 

Rzecznik MSZ poinformowała, że w związku z wtorkowym wypadkiem do szpitali trafiło 30 osób. – Niektóre z tych osób, a konkretnie siedem pozostaje w szpitalu. Spośród tych siedmiu trzy są w stanie ciężkim – powiedziała. Dodała, że wśród hospitalizowanych nie ma osoby, której życiu zagraża niebezpieczeństwo. Poinformowała też, że oprócz 38 turystów z Polski autokarem podróżował też polski rezydent, co oznacza, że łącznie podróżowało nim 39 obywateli Polski. 

Wczoraj MSZ informowało o jednej osobie w stanie zagrażającym życiu. – Ta osoba przeszła pozytywnie operację, była to operacja bardzo ciężka, ale dobre wiadomości są takie, że nie ma wśród tych osób, które są w stanie ciężkim, osoby, której życiu zagraża niebezpieczeństwo – poinformowała w środę Suwara.

– Mamy nadzieję, że cztery osoby spośród siedmiu zostaną jeszcze dziś wypuszczone ze szpitala – powiedziała rzecznik MSZ. Jak dodała, pozostałe osoby, które podróżowały autokarem wycieczkowym, wróciły już do hoteli i pozostają pod opieką rezydentów.

Okoliczności wypadku badane są przez miejscowe władze, w związku z czym rzecznik nie mogła udzielić informacji na ten temat. – Chciałabym podkreślić, że bardzo istotne jest, że Polacy, którzy uczestniczyli w wypadku [...] mieli ubezpieczenie zdrowotne, co jest bardzo istotne – dodała.

Jak mówiła, nie ma informacji o tym, by autokarem podróżowali też obywatele innych krajów. – Informacją wiarygodną, którą posiadam, jest to, że kierowca na pewno nie był obywatelem Polski – podkreśliła Suwara. Zaznaczyła przy tym, że służby konsularne pozostają w kontakcie z władzami lokalnymi, osobami hospitalizowanymi oraz ich rodzinami.

Rzecznik MSZ zaznaczyła, że najlepszą drogą uzyskania informacji na temat tego, czy ktoś uczestniczył w wypadku, jest bezpośredni kontakt z bliskimi, którzy przebywają w Turcji. Oprócz tego istnieje też możliwość kontaktu z numerem dyżurnym polskiego konsulatu w Turcji (tel. +90 530 469 18 81).

Zgodnie z informacjami tureckich mediów do wypadku doszło we wtorek ok. godz. 17.30 czasu miejscowego w miejscowości Kemer w południowo-zachodniej Turcji, w prowincji Antalya. Kierowca stracił panowanie nad pojazdem i autokar stoczył się z 20-metrowej skarpy. Według informacji medialnych pojazdem miało łącznie podróżować 41 osób. Radio RMF podało, że oprócz Polaków wśród pasażerów byli turyści z Norwegii oraz Rosji.

RP, PAP

Aktualizacja 20 września 2019 (19:31)

NaszDziennik.pl