logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Ukraina świętuje rocznicę chrztu Rusi Kijowskiej

Niedziela, 28 lipca 2019 (20:50)

W niedzielę w stolicy Ukrainy, Kijowie, odbyły się pierwsze w historii autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej Ukrainy oficjalne obchody rocznicy chrztu Rusi Kijowskiej. To 1031. rocznica tego wydarzenia.

W procesji, której przewodził zwierzchnik ukraińskiej Cerkwi Epifaniusz, szli wierni z całego kraju, a także grupa weteranów wojny w Donbasie. Ludzie nieśli ikony, plakaty z religijną symboliką oraz ukraińskie i banderowskie flagi.

Ponad 20-tysięczny tłum przeszedł od Soboru Mądrości Bożej, przez główne ulice stolicy Ukrainy, do pomnika św. Włodzimierza, a następnie po wspólnej modlitwie zawrócił do głównej świątyni ukraińskiej cerkwi – Monasteru św. Michała Anioła o Złotych Kopułach.

„Dzisiaj wyruszyliśmy w naszą pierwszą procesję od zjednoczenia ukraińskiej Cerkwi. Modlimy się o to, by Bóg dał nam jedność, aby na Ukrainie zapanował pokój i przyjaźń. Chcę wypowiedzieć szczere podziękowania Bogu i wszystkim, którzy wzięli udział w naszym pochodzie. Widzimy ogromne uniesienie, radość i uśmiechy na twarzach każdego z was. To świadczy o tym, że jesteśmy zjednoczeni, że będziemy dalej budować naszą, już uznaną, jedyną autokefaliczną Cerkiew Prawosławną Ukrainy” – ogłosił Epifaniusz. 

Książę kijowski Włodzimierz Wielki, kanonizowany w XII wieku, przyjął w 989 roku chrzest i wprowadził z Bizancjum chrześcijaństwo jako religię państwową Rusi Kijowskiej.

Do procesji dołączył po drodze były prezydent państwa, Petro Poroszenko.

– Nasza Prawosławna Cerkiew Ukrainy wreszcie stała się równą wśród cerkwi na całym świecie i niebawem zostanie uznana przez całe światowe prawosławie. Modlimy się o to, by stało się to jak najszybciej. Byliśmy gotowi czekać przez lata, dekady, stulecia. Czekaliśmy na to, co Bóg posłał nam teraz. Wszyscy jesteśmy świadkami narodzin naszego Kościoła – powiedział były prezydent Ukrainy.

Cerkiew Prawosławna Ukrainy została powołana do życia na soborze zjednoczeniowym, który odbył się 15 grudnia 2018 roku w Kijowie, zaś jej zwierzchnikiem został metropolita Epifaniusz. 6 stycznia Ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I ogłosił tomos o autokefalii dla Cerkwi Prawosławnej Ukrainy i wręczył go Epifaniuszowi.

Autokefalii dla Ukrainy sprzeciwia się zależna od Rosji Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego, która uważa Ukrainę za swoje terytorium kanoniczne.

Nadania autokefalii nie poparła też większość istniejących Kościołów prawosławnych, jak na przykład Cerkwie Antiochii, Cypru, Serbii czy Polski.

Blisko 30 tys. osób uczestniczyło w analogicznych obchodach, które zorganizował w sobotę zależny od Rosji Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego.

RP, PAP

Aktualizacja 23 września 2019 (20:32)

NaszDziennik.pl