logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: J.Dielis/CC2.0/Flickr/ Inne

Chiny się starzeją

Sobota, 19 stycznia 2013 (09:27)

Jak poinformowało chińskie biuro statystyczne, liczba mieszkańców Chin w wieku produkcyjnym zmniejszyła się w roku 2012 w liczbach bezwzględnych po raz pierwszy od dziesięcioleci, jednocześnie chińskie społeczeństwo gwałtownie się starzeje.

W najludniejszym kraju świata mieszka 1,354 mld ludzi, nie licząc Hongkongu i Makau - podaje biuro. Populacja w wieku produkcyjnym (w Chinach od 15. do 64. roku życia) w 2012 roku zmniejszyła się o 3,45 mln ludzi i wyniosła 937 mln.

- To pierwszy spadek w liczbach bezwzględnych w tej części społeczeństwa "w znacznym okresie" - skomentował dyrektor biura Ma Jiantang.

Te tendencje potwierdzają poważne ryzyko gospodarcze i społeczne, z jakim wiąże się starzenie chińskiego społeczeństwa, gdzie 194 mln ludzi ma 60 lat lub więcej. W ubiegłym roku pogłębiał się również trend polegający na przenoszeniu się ludności z terenów wiejskich do miast. W roku 2011 liczba mieszkańców miast przekroczyła liczbę mieszkańców wsi.

Według urzędu statystycznego liczba mieszkańców miast wzrosła w ubiegłym roku o 21 mln i osiągnęła 712 mln, podczas gdy liczba mieszkańców wsi spadła o 14 mln i wyniosła 642 mln. Jeszcze trzydzieści lat temu tylko jeden na pięciu Chińczyków mieszkał w mieście.

JD, PAP

NaszDziennik.pl