logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: ELVIS GONZALEZ / PAP/EPA

Stan wyjątkowy w Chile zniesiony

Poniedziałek, 28 października 2019 (10:57)

Prezydent podpisał dekrety w sprawie zniesienia stanu wyjątkowego.

Prezydent Chile Sebastián Piñera podpisał w niedzielę dekrety znoszące o północy z niedzieli na poniedziałek stan wyjątkowy, wprowadzony w tym kraju 18 października w reakcji na masowe protesty przeciw podwyżce cen biletów komunikacji publicznej w Santiago.

Demonstrujący w stolicy domagali się początkowo jedynie odwołania kolejnej podwyżki cen biletów na stołeczne metro. Jednak prezydent powierzył wojsku zadanie przywrócenia spokoju. W konsekwencji mieszkańcy stolicy odpowiedzieli jeszcze większymi demonstracjami, protestując już także przeciwko represjom i polityce socjalnej rządu, a także przeciw rosnącym kosztom utrzymania i opieki medycznej, narastającym nierównościom społecznym oraz niewydolnemu systemowi emerytalnemu.

Choć rząd szybko wycofał się z podwyżek, masowe protesty wybuchły również w innych dużych miastach kraju, jak Valparaiso i Vina del Mar.

Wojsko zostało skierowane na ulice po raz pierwszy od zakończenia przed 30 laty dyktatury gen. Augusto Pinocheta. Mimo ogłoszenia w stolicy, a następnie w 16 okręgach, także godziny policyjnej w Santiago i innych miastach dochodziło do rabowania mienia prywatnego, w całym kraju okradziono ponad 200 supermarketów.

Po początkowych stanowczych wypowiedziach o tym, że rząd jest „w stanie wojny z nieprzejednanym, nieubłaganym wrogiem”, Piñera zapowiedział ostatecznie, że spotka się z politykami opozycji, aby poszukiwać „porozumienia społecznego”, i zwrócił się do społeczeństwa o „przebaczenie”.

Mimo pojednawczego tonu szefa państwa oraz złożonej przez niego obietnicy podwyższenia najniższych emerytur oraz zamrożenia cen elektryczności związki zawodowe i ruchy społeczne ogłosiły 23 października strajk generalny. Opozycja zażądała niezwłocznego odwołania stanu nadzwyczajnego i zaprzestania działań siłowych władz i wojska wobec protestujących.

Protesty kontynuowano; w piątek w Santiago odbył się największy z obecnej fali protestów, z udziałem ponad miliona osób. W sobotę Piñera zapowiedział rekonstrukcję rządu, by „odpowiedzieć na żądania” protestujących.

Według agencji EFE, od początku kryzysu w Chile zginęło co najmniej 19 osób, w tym sześciu obcokrajowców, a ponad 1000 osób zostało rannych. Jak podał chilijski Narodowy Instytut Praw Człowieka, aresztowano łącznie ponad 3 tys. osób.

Na prośbę Piñery, skierowaną do biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, którym jest obecnie Michelle Bachelet, w poniedziałek przybędzie do Santiago druga już delegacja ONZ, aby zapoznać się na miejscu z sytuacją w Chile.

JG, PAP

NaszDziennik.pl