logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: TATYANA ZENKOVICH/ PAP/EPA

Nie chcą do Rosji

Niedziela, 29 grudnia 2019 (22:28)

Około 200 osób wzięło udział w sobotę w Mińsku w akcji protestu przeciwko integracji Białorusi z Rosją. Była to piąta w grudniu i jak dotąd najmniej liczna demonstracja opozycji.

 

Uczestnicy akcji zwołanej przez opozycjonistów z kampanii „Obronimy Białoruś” przeszli w pochodzie ulicami w centrum Mińska. Inna grupa utworzyła żywy łańcuch wzdłuż Prospektu Niepodległości, trzymając się za ręce.

„Żądamy, by naszą ojczyzną nie targowano. Kategorycznie sprzeciwiamy się sojuszowi z imperialną Rosją” – mówił w czasie akcji opozycjonista Wiaczasłau Siuczyk.

Uczestnicy protestu wznosili hasła przeciwko integracji z Rosją i domagali się uwolnienia aktywistów aresztowanych po poprzednich akcjach opozycji.

Odbyły się one 7, 8, 20 i 21 grudnia i nie były uzgadniane z władzami. W ciągu minionych dwóch tygodni odbywały się procesy aktywistów, którym zarzucono złamanie przepisów o zgromadzeniach masowych. Większość z nich ukarano grzywnami, jednak co najmniej 10 osób trafiło do aresztu na okres od 5 do 10 dni.

Białoruska opozycja i środowiska niezależne widzą w toczących się rozmowach z Rosją na temat pogłębienia integracji zagrożenie dla białoruskiej suwerenności. Część z nich uważa, że grozi to w dalszej perspektywie nawet „wchłonięciem” Białorusi przez Rosję. Aktywiści z 15 partii i organizacji opozycyjnych prowadzą kampanię „Obronimy Białoruś” w obronie niepodległości.

RP, PAP

NaszDziennik.pl