logo
logo

Zdjęcie: / Nasz Dziennik

W obronie rodziny

Niedziela, 16 lutego 2020 (22:40)

Kilkuset Słowaków wyraziło sprzeciw wobec rozpowszechnianiu ideologii LGBT m.in. za pomocą  konwencji stambulskiej podczas wiecu przed pałacem prezydenckim w Bratysławie. Wcześniej uczestnicy wydarzenia odmówili Różaniec na stołecznym Placu Wolności.

Protestujący domagają się, by słowacki rząd jednoznacznie zadeklarował, że nie ratyfikuje tzw. konwencji stambulskiej. Protestujący zauważają, że osłabia ona definicję małżeństwa, czyli związku mężczyzny i kobiety. Przypominają oni, że rodzina jest podstawową jednostką społeczeństwa, a rodzice mają prawo wychowywać swoje dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami religijnymi i filozoficznymi.

Słowacki parlament w marcu 2019 r. zagłosował przeciwko ratyfikacji konwencji, co spotkało się ze słowami zadowolenia ze strony biskupów katolickich. W listopadzie ub.r. Słowacja powtórzyła swoje negatywne stanowisko przed Radą Europy.

Wiec zorganizowała „Słowacka Konwencja na rzecz Rodziny” (Slovenský dohovor za rodinu), znana z wcześniejszych prorodzinnych gestów poparcia i akcji modlitewnych na terenie całej Słowacji. Grupa ta rozpowszechniła petycję przeciwko konwencji stambulskiej. 

Jak zauważył w rozmowie z LifeSiteNews uczestnik wiecu Matúš Belák, opór Słowacji wobec ideologii LGBT nie jest tak silny jak Polski czy Węgier. „Chociaż 70 proc. Słowaków to katolicy, tylko około 15 proc. z nich to osoby praktykujące” – wyjaśnił i zaznaczył, że o losach konwencji stambulskiej zdecyduje nowy parlament, którego przedstawicieli wyłonią wybory 29 lutego br. Belák jest przekonany, że Słowacja „powoli budzi się z głębokiego snu”.

Na 23 lutego br. zapowiedziano tymczasem kolejne duże wydarzenie – „Różaniec dla Słowacji”. Udział w nim może wziąć kilka tysięcy osób – szacują organizatorzy.

Konwencja stambulska została zawarta w 2011 r. Zawarto w niej zapisy zobowiązujące do przyjęcia niektórych postulatów ideologii gender. Wprowadza na przykład nowe definicje płci, otwierając tym samym przestrzeń prawną dla bezpodstawnych roszczeń środowisk LGBT.

Konwencję stambulską przyjęło 36 krajów, ale ratyfikowało tylko 16.

RP, KAI

NaszDziennik.pl