logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: NARONG SANGNAK/ PAP/EPA

Nowe przypadki koronawirusa poza Chinami

Poniedziałek, 2 marca 2020 (22:32)

Najbardziej niepokojąca jest epidemia w Korei Płd., Włoszech, Iranie i Japonii – ocenił szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podkreślił, że w ciągu ostatnich 24 godzin liczba nowych przypadków koronawirusa była dziewięciokrotnie większa poza Chinami niż w tym kraju.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia powiedział też, że spośród 62 krajów, które poinformowały o pojawieniu się koronawirusa, w 38 państwach odnotowano mniej niż 10 przypadków.

Zwrócił uwagę, że w Korei Południowej metody nadzoru i powstrzymywania wirusa wydają się skuteczne i wygląda na to, że skala epidemii może tam zostać ograniczona.

Podkreślił również, że w ciągu ostatnich 24 godzin liczba nowych przypadków zakażenia w Chinach była najniższa od miesiąca.

Zastrzegł, że ryzyko, jakie globalnie stanowi epidemia nowego wirusa, jest w ocenie WHO bardzo wysokie.

Zaznaczył jednak, że w odróżnieniu od grypy, która – jego zdaniem – rozprzestrzeniałaby się znacznie szybciej, patogen powodujący COVID-19 można dość skutecznie izolować i spowalniać przenoszenie go na kolejne osoby. –Dlatego też powstrzymywanie COVID-19 musi pozostać priorytetem dla wszystkich krajów – oznajmił.

Dodał na zakończenie: – Jak już mówiłem, i powtórzę raz jeszcze: WHO nie zawaha się nazwać tego [zjawiska] pandemią, jeśli wskażą na to dowody. Ale musimy spojrzeć na to z pewnej perspektywy. Spośród 88 913 przypadków, o których poinformowano na całym świecie, 90 proc. odnotowano w Chinach i przede wszystkim w jednej prowincji.

–bPrzesłanie do wszystkich krajów jest takie: to nie jest ulica jednokierunkowa. Możemy odepchnąć tego wirusa – podsumował.

Do Teheranu dotarła dzisiaj specjalna ekipa ekspertów WHO oraz leki, sprzęt medyczny i zestawy laboratoryjne, dzięki którym można przeprowadzić testy na obecność koronawirusa u 100 tys. osób. Szef WHO podziękował Zjednoczonym Emiratom Arabskim za ułatwienie tej misji.

RP, PAP

Aktualizacja 2 marca 2020 (22:32)

NaszDziennik.pl