logo
logo

CARITAS

zdjęcie

Zdjęcie: fot. facebook/Caritas Polska/ -

Pomoc jest konieczna

Piątek, 23 kwietnia 2021 (19:33)

Kryzys w Jemenie można zażegnać tylko dzięki pomocy międzynarodowej. Bez naszego wsparcia Jemeńczycy pozostają skazani na głód, niedostatek i brak lekarstw.

Wojna domowa tocząca się w Jemenie od 2015 r. to jeden z najpoważniejszych współczesnych kryzysów humanitarnych. Pochłonęła już ponad 230 tys. ofiar. W październiku ubiegłego roku walki toczyły się na 47 liniach frontu. Oprócz działań zbrojnych śmiertelne żniwo zbierają głód oraz brak dostępu do służby zdrowia i infrastruktury. Jemen to najbiedniejszy kraj Bliskiego Wschodu i jedno z najbiedniejszych państw świata.

– Pomoc Caritas Polska w Jemenie zapoczątkowana została w 2019 r. Wyremontowaliśmy przychodnię w miejscowości Imran, znajdującej się około 40 km od Adenu. W Jemenie trwa kryzys humanitarny, pomoc jest bardzo potrzebna – mówi „Naszemu Dziennikowi” Maciej Dubicki z Działu Komunikacji Caritas Polska. – Mieszkańcom brakuje podstawowych środków do życia, wśród których dostęp do pomocy medycznej i lekarstw jest po prostu niezbędny – akcentuje.

Nasz rozmówca wskazuje, że umożliwienie kontaktu z lekarzem i wykonanie podstawowych badań, choć nam wydaje się oczywiste, przekłada się na realne ratowanie ludzkiego życia. – Z przychodni korzystają nie tylko mieszkańcy Imran, lecz także osoby przebywające w pobliskim obozie i uchodźcy z afrykańskiej Somalii. W sumie z pomocy korzysta około 6,5 tys. osób, a być może nawet więcej – dodaje.

Pomoc jest wielopłaszczyznowa. – Remont przychodni w Imranie pod Adenem, przebudowa części pomieszczeń na potrzeby poradni ginekologiczno-położniczej, zapewnienie lekarstw, środków medycznych, sprzętu, materiałów do laboratorium i opłacenie personelu – wylicza podjęte działania Tomasz Kania, szef misji Caritas Polska w Jemenie.

W ubiegłym roku ośrodek w Imranie i pięć innych placówek medycznych w dystrykcie Al-Buraiqa otrzymały dzięki wsparciu Caritas Polska środki ochrony osobistej i płyny do dezynfekcji. Zorganizowano również szkolenia z zasad higieny dla miejscowej ludności i przeprowadzono prace hydrauliczne i kanalizacyjne, aby poprawić warunki sanitarne, w tym dostęp do czystej wody. Wszystko w celu ochrony przed koronawirusem.

– Pamiętajmy, że w 30-milionowym Jemenie ponad dwie trzecie ludzi nie ma dostępu do lekarza. To ogromny problem, a naszą misją jest być tam, gdzie potrzeby są największe – podkreśla ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Jezus zwołał apostołów i wysłał ich m.in. po to, aby uzdrawiali chorych. Działalność Caritas Polska w Jemenie stanowi realizację tego powołania, które jest udziałem Kościoła – zwraca uwagę.

Przychodnia w Imranie została wyremontowana, wyposażona i działa dzięki wpłatom polskich darczyńców. – Bardzo liczymy na dalszą mobilizację ofiarodawców, bo widzimy, jakie owoce przynosi ten wspólny wysiłek i jak ważna jest ta pomoc dla mieszkańców Jemenu – zachęca ks. Marcin Iżycki.

Pomóc możemy, dokonując wpłaty na stronie caritas.pl/Jemen, przelewając dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem JEMEN, lub wysyłając SMS pod numer 72052 o treści JEMEN (koszt 2,46 zł z VAT).

Krzysztof Gajkowski

Nasz Dziennik