logo
logo

Zdjęcie: fot. Leszek Szymański/ PAP

Andrzej Duda o partnerstwie z Gruzją

Czwartek, 27 maja 2021 (11:52)

Aktualizacja: 27 maja 2021 (12:19)

Dzisiaj w Tbilisi odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Drzwi dla Gruzji do NATO i Unii Europejskiej muszą być otwarte – podkreślił prezydent.

Już po konferencji, podczas spotkania z dziennikarzami prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili mówiła, że ich rozmowa dotyczyła długofalowych projektów dla Gruzji, jak integracja tego kraju z NATO i Unią Europejską. 

Prezydent Duda zapewnił, że Gruzja wielokrotnie pokazała w ciągu ostatnich lat, że jest bardzo dobrym sojusznikiem – choćby poprzez obecność i bardzo dobrą służbę żołnierzy gruzińskich w Afganistanie. – Ramię w ramię z żołnierzami Paktu Północnoatlantyckiego, w tym żołnierzami polskimi, za co jeszcze raz dziękuję – powiedział.

Duda ocenił, że jest to istotne i apelował o to do przywódców państw UE i NATO, „aby Gruzja mogła dołączyć do Sojuszu Północnoatlantyckiego, do Unii Europejskiej”.

– To jest niezwykle ważna perspektywa, jeżeli oczekujemy, że w państwach, które są związane z nami Partnerstwem Wschodnim – właśnie w Gruzji, na Ukrainie czy w Mołdawii – będą realizowane reformy, których zarówno UE, jak i NATO oczekują do tego, aby spełnić wszystkie kryteria członkostwa – powiedział Andrzej Duda.

– Zachęcam dzisiaj i władze, i społeczeństwo gruzińskie do tego, żeby działać w tym kierunku i cały czas utrzymywać gotowość do realizacji procesu reform, jak i dalszego działania w stronę członkostwa – przekonywał polski prezydent.

Zapewnił, że Polska również pod tym względem była cały czas jest i z całą pewnością pozostanie w przyszłości  przyjacielem Gruzji i tym państwem, które wspiera dążenia euroatlantyckie narodu i państwa gruzińskiego.

AB, PAP

NaszDziennik.pl