logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Christophe Petit Tesson/ PAP/EPA

Francja: Zawieszanie paszportów sanitarnych

Czwartek, 2 września 2021 (13:24)

Aktualizacja: Czwartek, 2 września 2021 (13:43)

Sądy administracyjne kilku departamentów Francji zawiesiły w ostatnich dniach obowiązek okazywania paszportów sanitarnych w centrach handlowych.

Zdezorientowani klienci nie wiedzą, w których centrach muszą dysponować tym dokumentem, poświadczającym szczepienie przeciw COVID-19, negatywny wynik testu na koronawirusa lub odporność po przebytej chorobie.

Obowiązek okazywania paszportu sanitarnego zawiesił sądy w departamentach: Górny Ren, Hauts-de-Seine, Yvelines, Val d'Oise i Essonne.

Od połowy sierpnia frekwencja w francuskich centrach handlowych spadła o 20 do 35 proc. – podaje Federacja Handlu i Dystrybucji, której zdaniem spadek wynika z obowiązku okazywania dokumentów sanitarnych.

– Dzisiaj rząd naciska na prefektów [departamentów], aby wszędzie nakładali obowiązek (okazywania) paszportów sanitarnych – niezależnie od lokalnej sytuacji zdrowotnej, a przede wszystkim wbrew progowi, który sam wyznaczył rząd – ubolewa prezes Federacji Handlu i Dystrybucji Jacques Creyssel.

 Klienci nie wiedzą już, które centra wymagają paszportów, a które nie – zauważa.

– Wszystkie te rozbieżności między centrami handlowymi wymagają harmonizacji na szczeblu krajowym, [podpartej] decyzją Rady Stanu (odpowiednik najwyższego sądu administracyjnego – PAP] – uważa adwokat Yoann Sybille, który złożył kilka odwołań w sądach od decyzji prefektów nakładających obowiązek okazywania paszportów sanitarnych w centrach handlowych.

Rząd czeka na decyzję Rady Stanu w tej sprawie, oczekuje się, że zostanie ona wydana w najbliższych dniach.

Na polecenie rządu od połowy sierpnia prefektowie ustanowili w swoich departamentach obowiązek okazywania dokumentów sanitarnych w centrach handlowych o powierzchni ponad 20 tys. metrów kwadratowych. Teoretycznie przepustkę trzeba było wprowadzić, gdy liczba nowych zakażeń koronawrusem przekroczyła 200 na 100 tys. mieszkańców w ciągu tygodnia.

AB, PAP

NaszDziennik.pl