logo
logo

Zdjęcie: https://prezydent.pl/ Inne

Prezydent Duda spotkał się z Polonią w Linden

Piątek, 24 września 2021 (11:42)

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął w czwartek wieczorem spotkanie z społecznością polsko-amerykańską w Linden w stanie New Jersey.

Polski przywódca wręczył kilkudziesięciu osobom wysokie odznaczenia państwowe za wybitne osiągnięcia w działalności społecznej, polonijnej, kulturalnej i upowszechnianie wiedzy historycznej.

Wyróżniające się instytucje polonijne odebrały od prezydenta flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Uhonorowani zostali m.in. przedstawiciele organizacji polonijnych, szkół, duchowieństwa, a także osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do wzbogacenia życia polskich Amerykanów w New Jersey i okolicznych stanach, w tym w Nowym Jorku.

Prezydent akcentował, że Polacy w Stanach Zjednoczonych przez ostatnie dziesięciolecia zrobili wiele dla Polski. To nie tylko – jak mówił – wystawianie dobrego świadectwa przed Amerykanami, ale także wiele innych bardzo ważnych elementów.

– Nigdy nie zapomnimy tego wielkiego wkładu Polonii w przyjęcie naszego kraju do NATO. To, że amerykańscy żołnierze są obecni na naszej ziemi, współpracują z naszymi żołnierzami, to, że możemy kupować w Stanach Zjednoczonych najnowocześniejszy sprzęt, to Wasza zasługa – mówił.

Prezydent docenił zaangażowanie społeczności polonijnej, by polskość została utrzymana.

– Dziękuję rodzicom […], dziadkom, nauczycielom za trud, ogromne zaangażowanie; za wszystko, co czynicie, aby w kolejnych pokoleniach przetrwała polskość – podkreślił Andrzej Duda.

– Trudno zliczyć tych, którzy na co dzień poświęcają swój czas, by uczyć i mówić o Polsce; ogromnie jestem za to Państwu wdzięczny. Życzę Państwu zdrowia, spokoju i wszelkiego powodzenia – dodał.

APW, PAP

NaszDziennik.pl