logo
logo

Zdjęcie: Adam Jones/ Licencja: CC BY 2.0/ Flickr

Rosja i Białoruś zacieśniają współpracę

Środa, 24 listopada 2021 (14:11)

Aktualizacja: Środa, 24 listopada 2021 (14:11)

Rosja i Białoruś zacieśniają współpracę między strukturami bezpieczeństwa; ta współpraca ma znaczenie dla oceny wydarzeń na naszej granicy z Białorusią – powiedział w rozmowie z PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Żaryn powiedział PAP, że białoruski reżim i rosyjska administracja podpisały w ostatnim roku szereg porozumień i umów, które zacieśniają współpracę między strukturami bezpieczeństwa Rosji i Białorusi.

„Część z tych dokumentów ma swoje bezpośrednie powiązania z ochroną granic Państwa Związkowego. Współpraca białorusko-rosyjska ma swoje znaczenie dla oceny wydarzeń na naszej granicy z Białorusią” – zaznaczył Żaryn.

„W ostatnim roku Rosja i Białoruś podpisały porozumienia, które budują ramy współpracy służb porządkowych i specjalnych obu państw, a także wspólnej ochrony granicy. W wyniku podpisania tych porozumień konflikt na granicach Państwa Związkowego może być rozwiązywany wspólnie przez służby białoruskie i rosyjskie” – powiedział PAP Żaryn.

„Oznacza to, że kryzys graniczny wytworzony celowo przez reżim Łukaszenki musi być analizowany przez pryzmat współdziałania rosyjskich i białoruskich służb przeciwko Polsce” – ocenił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Przypomniał, że mija rok od podpisania w Moskwie „porozumienia o współpracy” białoruskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i rosyjskiej Rosgwardii.

„Dokument ten mówił o wspólnych ćwiczeniach funkcjonariuszy, kooperacji w zakresie porządku publicznego, ochrony obiektów infrastruktury krytycznej i strategicznego znaczenia. Dotykał również kwestii współpracy w zakresie walki z terroryzmem i ekstremizmem” – powiedział PAP Żaryn.

W jego ocenie porozumienie to posłużyło do ugruntowania współpracy obu państw, a także dało ramy prawne wsparcia przez Rosję białoruskich struktur OMON-u, kierowanych do pacyfikowania protestów ulicznych i potencjalnych zamieszek.

„Porozumienie to mogłoby zostać uruchomione np. w przypadku buntu i zamieszek. To właśnie na podstawie tego dokumentu reżim białoruski może poprosić Rosję o pomoc w zapewnieniu »porządku wewnętrznego«” – wyjaśnił rzecznik.

Żaryn w rozmowie z PAP podał, że inne porozumienie w połowie roku podpisały ze sobą służba Wywiadu Zagranicznego Rosji i Komitet Bezpieczeństwa Państwowego Białorusi. Dotyczy ono rozszerzania współpracy w zakresie walki z „destrukcyjną działalnością Zachodu”, a także „agresywną polityką USA i państw zachodnich”.

Ostatnie z szeregu porozumień zawarto niedawno – 4 listopada w Moskwie – gdy Władimir Putin i Alaksander Łukaszenka omawiali i zaakceptowali program o pogłębianiu integracji białorusko-rosyjskiej w ramach Państwa Związkowego w latach 2021-23.

„Zatwierdzono również nową wersję doktryny wojskowej, która zawiera »uzgodnioną i dostosowaną do aktualnej sytuacji bezpieczeństwa« strategię” – powiedział Żaryn.

„Kolejny raz dokument został przygotowany w oparciu o główną tezę dotyczącą neutralizowania „zagrożeń związanych z wrogą aktywnością Zachodu«” – podkreślił rzecznik.

JG, PAP

NaszDziennik.pl