logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Kryzys żywnościowy

Sobota, 28 maja 2022 (17:35)

Aktualizacja: Sobota, 28 maja 2022 (18:03)

Głód w rezultacie kryzysu żywnościowego z powodu wojny na Ukrainie dotknie około 220 mln osób na świecie – oświadczył wicedyrektor generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Maurizio Martina.

W opublikowanym dzisiaj wywiadzie dla dziennika „Corriere della Sera” były włoski minister rolnictwa podkreślił, że w ukraińskich portach zablokowanych jest co najmniej 6 mln ton zbóż i około 14 mln ton kukurydzy. 

„Już przed wybuchem tego konfliktu głód na świecie nasilał się. Ponad 200 mln osób w 53 krajach znalazło się w 2021 roku w sytuacji ostrego głodu” – zwrócił uwagę Martina.

„Nasze pierwsze szacunki – dodał – wskazują na wzrost tej liczby ludzi o następnych 18 mln, ale to jasne, że będzie to zależeć od rozwoju konfliktu”.

Wicedyrektor FAO poinformował, że wartość eksportu ukraińskich zbóż do Europy wyniosła w 2020 roku blisko  5,4 mld euro.

„Jeśli chodzi o kraje rozwijające się, sytuacja jest znacznie bardziej delikatna i niepokojąca; co najmniej 36 z 55 państw, gdzie panuje kryzys żywnościowy, zależy od eksportu z Ukrainy i Rosji” – wyjaśnił rozmówca włoskiej gazety.

AB, PAP

NaszDziennik.pl