logo
logo

Zdjęcie: flickr/midorisyu/CC.2.0/ Inne

Japończycy przeciwko elektrowniom atomowym

Niedziela, 10 marca 2013 (20:07)

Aktualizacja: Wtorek, 9 lipca 2013 (15:22)

Dziesiątki tysięcy ludzi manifestowały w całej Japonii, domagając się, dzień przed drugą rocznicą katastrofy w elektrowni atomowej Fukushima, jak najszybszej rezygnacji ich kraju z pozyskiwania energii z eletrowni atomowych.

W Tokio manifestanci zebrali się na jednym z placów w centrum miasta, gdzie odbywały się m.in. koncerty. W przemówieniach organizatorzy opowiadali się za zastąpieniem energii atomowej jej odnawialnymi źródłami jak np. energia słoneczna.

Następnie demonstranci ruszyli w kierunku parlamentu, przechodząc przez dzielnicę, w której znajduje się wiele ministerstw. Na końcu złożyli petycję do parlamentarzystów, w której domagają się, by premier Shinzo Abe zamknął wszystkie elektrownie atomowe w kraju.

Na transparentach, które nieśli uczestnicy manifestacji, widniały takie hasła jak: „Sayonara energio jądrowa”.

W stolicy kraju i innych miastach od wczoraj do jutra, w związku z drugą rocznicą katastrofy w Fukushimie, odbyć się ma w sumie 150 różnego rodzaju wydarzeń – podają japońskie media. Wczoraj w Tokio przeszła wielotysięczna demonstracja, w której uczestniczyli m.in. mieszkańcy regionu Fukushimy oraz znane osobistości, jak laureat Literackiej Nagrody Nobla Kenzaburo Oe.

W wielu społecznościach dotkniętych przez trzęsienie ziemi i tsunami sprzed dwóch lat odbyły się w niedzielę uroczystości upamiętniające ofiary żywiołu. W Rikuzentakata, gdzie zginęło blisko 1600 osób, a 217 wciąż uważa się za zaginione, burmistrz Futoshi Toba podkreślał konieczność odbudowy miasta.

Obecnie czynne są tylko dwa z 50 japońskich reaktorów atomowych. Pozostałe przechodzą próby bezpieczeństwa. Sprawujący urząd od grudnia ubiegłego roku premier Abe, którego Partia Liberalno-Demokratyczna ma bliskie powiązania ze środowiskiem biznesowym, opowiada się za ponownym ich uruchomieniem, jak tylko ich bezpieczeństwo zostanie potwierdzone.

IK, PAP

NaszDziennik.pl