logo
logo

Zdjęcie: flickr_rigtor/ Inne

Belgia znosi Wielkanoc i Boże Narodzenie?

Środa, 27 marca 2013 (09:15)

Aktualizacja: Środa, 27 marca 2013 (10:32)

Boże Narodzenie, Wielkanoc, Wszystkich Świętych, a nawet karnawał to słowa, które odtąd są zakazane w belgijskich szkołach. Mają zniknąć z oficjalnych kalendarzy, bo kojarzą się z chrześcijaństwem.

Jak informuje Radio Watykańskie, odtąd będą więc ferie jesienne, wakacje zimowe, ferie dla rozrywki, to zamiast karnawału, oraz wakacje wiosenne. Zakaz ten dotyczy obszaru francuskojęzycznego. Stosowanie tych nowych nazw było już zalecane od kilku lat. Teraz stało się obowiązującą normą.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu Belgia była krajem stricte katolickim. Dziś coraz bardziej wypiera się swej chrześcijańskiej tożsamości. W Brukseli zrezygnowano w ostatnie Boże Narodzenie z miejskiej choinki, aby nie ranić wrażliwości muzułmanów, którzy stanowią jedną czwartą mieszkańców belgijskiej stolicy.

Zamiast tradycyjnego bożonarodzeniowego drzewka na centralnym placu w Brukseli – Grand Place – stanęła 24-metrowa konstrukcja świetlna. Konstrukcja zbudowana z grupy ekranów telewizyjnych zwana drzewkiem zimowym wzbudziła wiele emocji i wywołała falę oburzenia.

MM

NaszDziennik.pl