logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: flickr/401(K)/cc.2.0/ Inne

Szwajcaria zgadza się na walkę z unikaniem podatków

Środa, 29 maja 2013 (15:59)

Aktualizacja: Środa, 29 maja 2013 (18:18)

Szwajcaria zgodziła się na amerykańskie żądania w sprawie ujawnienia aktywów obywateli USA w szwajcarskich bankach. Ułatwi to fiskusowi w USA ściąganie należności, a bankom da szansę na uniknięcie gigantycznych kar za pomoc w ukrywaniu podatków.

Rozmowy trwały dwa lata. Szczegółów porozumienia nie ujawniono, a szwajcarska strona przyznała, że mogła je tylko zaakceptować w całości albo odrzucić.

– Była to jednostronna oferta, która nie podlegała negocjacjom – powiedziała minister finansów Eveline Widmer-Schlumpf.

Obecnie w USA toczą się postępowania przeciwko kilkunastu szwajcarskim bankom, w których zamożni Amerykanie ukrywają swoje pieniądze przed fiskusem, oszczędzając miliardy dolarów podatków. Porozumienie Szwajcaria – USA pozwoli umorzyć te postępowania, by banki nie musiały płacić gigantycznych kar.

Jednak według szwajcarskiej prasy banki i tak nie unikną grzywien szacowanych ogółem na 10 mld dolarów. Minister Widmer-Schlumpf zapewniła natomiast, że żadnego uszczerbku nie poniesie budżet federalny, bo banki będą same negocjować ugody z rządem USA.

Minister tłumaczyła, że porozumienie było konieczne, by przywrócić "spokój prawny" między Szwajcarią a USA, a także dać podstawę do walki z unikaniem płacenia podatków przez Amerykanów korzystających z usług niegdyś słynących z dyskrecji szwajcarskich banków.

Porozumienie będzie podstawą projektu ustawy, która trafi do parlamentu w Bernie latem. Ustawa ureguluje zasady, na jakich banki mogą współpracować z władzami podatkowymi USA i przekazywać informacje o działalności klientów, choć bez ujawniania ich tożsamości. Każdy bank będzie miał swobodę decyzji, czy podporządkować się amerykańskim wymogom, czy też nie przystępować do porozumienia, narażając się tym samym na kosztowne skutki postępowania przed amerykańskim sądem.

JD, PAP

NaszDziennik.pl