logo
logo

Zdjęcie: Luis Díaz Bedia Astor/CC BY-SA 3.0/ Wikipedia

Rosja postawiła armię w stan gotowości bojowej

Czwartek, 27 lutego 2014 (12:33)

Rosja postawiła w stan najwyższej gotowości bojowej lotnictwo myśliwskie Zachodniego Okręgu Wojskowego. Samoloty patrolują przestrzeń powietrzną w rejonach przygranicznych – poinformowało dziś ministerstwo obrony.

Decyzję taką podjęto w ramach zarządzonego wczoraj przez prezydenta Władimira Putina sprawdzianu gotowości bojowej sił okręgów wojskowych zachodniego i centralnego, a także niektórych rodzajów wojsk.

– Po otrzymaniu sygnału o podniesieniu gotowości bojowej do najwyższego poziomu lotnictwo Zachodniego Okręgu Wojskowego zmieniło miejsca dyslokacji na lotniska operacyjne – podało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.

– Lotnictwo myśliwskie prowadzi stałe patrolowanie przestrzeni powietrznej w rejonach przygranicznych. W ramach sprawdzianu ćwiczone są elementy tankowania w powietrzu grupy myśliwców przechwytujących, które pełnią całodobowy dyżur bojowy, z wykorzystaniem powietrznych tankowców Ił-78 – poinformowało.

Wczoraj minister obrony Siergiej Szojgu ogłosił, że zgodnie z poleceniem prezydenta o godz. 14.00 (godz. 11.00 czasu polskiego) bez uprzedzenia ogłoszono alarm bojowy w wojskach Zachodniego Okręgu Wojskowego, a także w związkach taktycznych i jednostkach wojskowych stacjonujących na jego terytorium, w 2. Armii Centralnego Okręgu Wojskowego, jak również dowództwach Obrony Powietrzno-Kosmicznej, Wojsk Powietrznodesantowych, Lotnictwa Dalekiego Zasięgu i Lotnictwa Transportowego.

Szojgu dodał, że Putin postawił zadanie sprawdzenia gotowości wojsk do działań przy rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych, stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa militarnego kraju.

Oświadczył, że sprawdzian, w którym uczestniczy ponad 150 tys. żołnierzy, 90 samolotów, ponad 120 śmigłowców, 880 czołgów, ponad 1200 jednostek sprzętu wojskowego i 80 okrętów, generalnie w żaden sposób nie jest związany z wydarzeniami na Ukrainie.

Szojgu podał, że w ramach sprawdzianu, który potrwa do 3 marca, przeprowadzonych zostanie kilka ćwiczeń. – Odbywać się będą one u granic Rosji, w tym z Ukrainą – ujawnił, podkreślając, że głównym zadaniem tych manewrów jest sprawdzenie gotowości bojowej wojsk.

Putin zarządził sprawdzian gotowości bojowej wojsk nazajutrz po nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa FR, które w całości było poświęcone sytuacji na Ukrainie.

Granica lądowa między FR i Ukrainą liczy 2295 km.

MPA, PAP

Aktualizacja 19 marca 2014 (18:57)

NaszDziennik.pl